menu
ozdunyasilogo

SEPETTE %10 İNDİRİM KAZANMAK İÇİN HEMEN ÜYE OLUN

ASKILI ELBİSE ÜZERİNE NE GİYİLİR?

ASKILI ELBİSE ÜZERİNE NE GİYİLİR?

Askılı elbiseler genellikle giysi dolaplarınızda bulundurulan kurtarıcı elbiselerdendir. Zarif görüntüleri ve çeşitli detaylarıyla alternatifleri olan askılı kıyafetler, kumaşının özelliğine göre  dört mevsim kullanılabilir. Askılı elbiseleri bulunacağınız mekana göre tamamlamak ve kombinlemek mümkün. İş dünyasında bazı çalışma alanlarında, okullarda, resmî kurum ve kuruluşlarda  açık giyinmek mümkün olmadığında askılı elbise üzerine alternatifler aramaya  başlayabilirsiniz. Veya bazen askılı elbiseyi farklı kullanmak istediğiniz zamanlar için de  elbise üzerine farklı fikirlere ve bakış açısına ihtiyaç duyalabilir.

Kısa kot ceketler, bol gömlekler, deri ceketler, şallar, kumaş ceketler, boyfriend blazer ceketler, hırkalar değerlendirilerek askılı elbiseler ile kombinler yapılabilir.

Kombin yapacacağınız askılı elbiselerinizin hareketli detaylarını ön planda tutabilmek için askılı elbise üzerine olan seçimlerinizde dikkatli olunmalıdır; dar ve uzun askılı elbiselerin üzerine kısa ceketler gömlekler ve şallar ile kombinler yapılabilir.

Kısa askılı elbiselerinizi bol ve uzun ceketler, hırkalar, trençkotlar ile tamamlanması düşünülebilir.

Elbisenizin kumaş özelliğini göz önünde bulundurarak; dalgıç kumaş elbise,   İpek ve şifon kumaş elbiselerinizi ise klasik ve klasik çizgide ilerleyen elbiselerinize uygun tamamlayıcı parçalar ile elbise üzerine değerlendirilmesi düşünülebilir.

Mevsim geçişlerinde; sonbahardan kışa geçerken opak çoraplar ve uzun kollu badiler ve ceketler hem üşümeyi engelleyebilir hem de şık ve güzel görünme arzunuza yardımcı olabilir. Üstelik giymeyi istediğiniz elbiseyi kullanma imkanı sağlayabilir.

Askılı elbiselerinize uygun ayakkabı seçimlerinizde klasik ve normal  spor ayakkabılar, topuklu ayakkabılar, sandaletler, terlikler, botlar ve çizmeler ile kombinler yapılabilir. (Kombinlerinize yardımcı olması açısından bakıldığında, mutlaka dolabınızda düz beyaz ve siyah spor ayakkabılar bulundurulabilir)

Askılı Elbiseye Ne Denir?

Askılı elbiseler insan anatomisinin detaylarından esinlenerek oluşturulmuş, çeşitli askı seçenekleriyle ve dekolteleriyle  tek parça görünüme sahip olan elbiselerdir. Omuz detayına yer verilen ve askı ile şeritlere sahip olan elbiseler olarak düşünülebilir. Bu sebeple bu tarzdaki elbiseler askılı elbise olarak isimlendirilebilir.

Günümüzde kullanımı oldukça yaygın olan ve tercih edilen askılı elbiseler kıyafetlerde hem uzun ve kısa elbiselere yansıtıldığı gibi bluzlarda da tek askılı, çift askılı, çapraz askılı vb. gibi  modelleri bulunabilmektedir. Askılı elbiseler zarif bir görünüme sahiptir,  kumaşıyla, deseniyle, modelleriyle geniş yelpazeyeye yayılmış olup farklı çeşitleri bulunabilir.

Askılı Elbise Modelleri Nasıl olur?

Askılı elbiselerin birçok modelde tasarımları mevcuttur. Kumaş çeşitlerine ve kalitesine göre elbisenin duruşu değişiklik gösterebilir. Kadife gibi kalın kumaşlardan yapılan elbiseler, kalın askılı elbise modellerinde  tok bir görüntü oluşturabilir.  Askılı elbiselerin modelleri  kadar o tasarıma can veren kumaşı ve detayları da oldukça önemlidir.

Şifon, İpek kumaş gibi  kumaşlarla tasarlanmış elbiselerde ince askılı elbiseler daha zarif bir görünüm sağlayabilir.

 • Çift askılı elbiseler; her iki omuz kısmında iki askı detayına yer verilmiştir,
 • Tek omuz askılı elbiseler; asimetrik bir görüntü oluşturabilir,
 • Genişleyen askılı elbiseler; aşağı doğru hareketli görünümü vardır,
 • Üçgen askılı elbiseler; A kesim diye adlandırılan modellerdendir.
 • Sırt dekolteli askılı elbiseler; dekolte bölümü sadece sırt kısmında bulunmaktadır. Çapraz askılar ile çarpıcı görüntüleri olabilir.
 • Tek omuzlu sırt dekolteli elbiseler; Elbiselerin ön yüzünde dekoltesi mevcut değildir, tek omuzdan askı detayına yer verilmiş olup dekolte tamamen elbisenin sırt kısmında bulunmaktadır.
 • Boyundan bağlamalı askılı elbiseler; kibar bir görünüme sahiptir, elbisenin göğüs kısmından ipler ile askıya sahiptir. Bazı modellerde ayarlanabilir askı olabilirken bazı modellerde ise askı detayı serbest bırakılmıştır ve kendi ihtiyacınıza göre bağlanılabilir.
 • Uzun askılı elbiseler, mini askılı elbiseler ve spagetti askılı elbiseler  olarak alternatifleri mevcuttur.
 • Askılı denim elbiseler, düz kesimlere sahip elbiselerdir.

Askılı elbiselerin askı detayında nasıl ayrıntılara yer verilebilir?

 • Boncuk askılı elbiseler,
 • Zincir askılı elbiseler,
 • Taş askılı elbiseler,
 • Nakış işlemeli askılı elbiseler,
 • Tül askılı elbiseler,
 • Bağcıklı askılı elbiseler,
 • Fırfır askılı elbiseler,
 • Deri detaylı askılı elbiseler,
 • Kemer görünümlü askılı elbiseler,
 • Halka detaylı askılı elbise,
 • Örgü  askılı elbiseler olabilir

Askılı elbiselerin detayları bazen çarpıcı görüntü oluşturabilir ve kolye gibi aksesuarlar kullanmaya ihtiyaç duymayabilirsiniz. Tek parça elbiseniz, küpeleriniz ve mevsimine göre ayakkabılar, sandaletler, terlikler, botlar, çizmeler ile kombinler yapılabilir.

Kıyafet seçeneklerinizi oluştururken parçaların her birinde detaylara yer verecek şekilde kullanmaktan kaçınarak daha iddialı ve görkemli görünüm oluşturulabilir. Elbiseniz fazla detaylıysa sadece elbisenizi ön planda tutmayı denemeyi düşünebilirsiniz ve aksesuar kullanımınızı daha sade veya daha az olacak haliyle kullanmayı tercih etmeyi düşünebilirsiniz. Sade soft bir elbise tercihinde bulunduğunuz zaman ise daha güçlü ve çarpıcı aksesuarlar kullanmak gösterişli bir görüntü oluşturabilir. Şık ve havalı olmak tüm aksesuarları ve giysilerdeki detayları aynı anda kullanmak değildir. Aksesuar ağırlıklı kombin yapmayı planlıyorsanız elbise seçimleriniz ne kadar detaysız olursa, elbisenizin şıklığını ve kendi zarifliğinizi daha çok ön planda tutmanıza yardımcı olabilir.

Askılı Elbise İçine Ne Giyilir?

İlkbahar, son bahar ve kış mevsimlerinde bazen de serin yaz akşamlarında elbise içerisine kısa kollu, yarım kollu ve uzun kollu streç badiler ile kullanılabilir. Kullanacağınız badileriniz düz, desensiz ve detaysız olması görünümünüzü güçlendirebilir ve göz yanılsaması oluşturarak  elbiseyle bütünlük sağlayabilir.   Bol askılı bir elbise ile kullanıldığı zaman içerisine elbisenin bütünüymüş gibi gözükmesi için oversize tişörtler ile kombinler yapılabilir. Elbiseniz hareketli bir elbise ve tek renk ise zıt renk tişört ve badiler ile kombinlenebilir.

Fırfır detaylı salaş elbiseler, badiler ve tişörtler ile birlikte kullanılabilir.

Askılı Elbise Nasıl Giyilir?

Askı detaylı elbiseler tek başına kullanılabileceği gibi mevsimine ve tarzınıza göre elbiseyle birlikte  croplar, tişörtler, gömlekler, ceketler, hırkalar; şallar, kapüşonlu sweatshirtler, pançolar ile  giyilebilir. Seçimlerinizi mevsim koşullarına göre çeşitlendirmeyi düşünebilirsiniz.

Askılı elbiseler kavurucu yaz günlerinde tek parça kullanılabilir. Havalar soğumaya başladığında mus çoraplar veya diz altı çoraplar ile kullanılabilir, sert kış günlerinde opak çoraplar ile kombinlenebilir.

Askılı elbiseler mevsim koşullarına uygun ayakkabılar ile kombin yapılabilir.

Mevsimi ve zamanı geçmeyen en şık ve kusursuz elbise alternatiflerinden birisi de askılı elbiseler olarak düşünülebilir. Renkleriyle, desenleriyle ve farklı tarzları ile her zaman kıyafet seçenekleriniz arasında bir numara olabilir.

Elbiselerin duruşu kadar, elbiselerin vücut yapısına göre tercih edilmiş olması önemlidir aksi takdirde rüküş bir görüntü oluşturabilir.  Bu tarz durumların önüne geçilebilmesi için bedeninizi iyi tanıyor olmalısınız, ne tür dekolte kıyafetler tercih edebileceğinizi biliyor olmanız görünüşünüz konusunda kendinizden emin duruşunuza cool bir imaj oluşturabilir. Farklı fikirler ve eleştiriler karşısında açık olmalı, kendinizi sevmeli ve kendinizi daha iyi tanımayı deneyimleyebilirsiniz.

Kendi vücut ölçülerinize ve vücut proporsiyonunuza hakim olmak için tasarımcılardan destek almayı düşünebilir ve sonraki seçimlerinizle ilgili olarak, özgün tarzınızı vücudunuzun yapısı ile örtüşen seçimlere yönelme konusunda kararlı ve bilinçli olmanıza yardımcı olabilir.

İp Askılı Elbise Ve Siyah Askılı Elbise Üzerine Ne Giyilir?

 İp askılı elbiseler tatillerin, günlük hayatın, gece eğlencelerinin ve özel davetlerde; Ne giyebilirim? Sorusuna verilen ilk cevap olarak düşünülebilir. Elbiselerin doğası gereği zarif bir görünümü olan ip askılı elbiseler, kumaş çeşidine göre kullanım alanı alternatifleri oluşturabilir. Penye ip askılı elbiseler kot ceketler, deri ceketler, penye ceketler ile kullanım kolaylığı sağlayan modellerdendir.

Siyah ip askılı elbiseler, beyaz askılı elbiseler, kırmızı askılı elbiseler imdat çağrınıza cevap veren nitelikte renklere sahip olduğundan dolayı mutlaka kıyafet seçenekleriniz arasında bulundurulabilir.

Siyah askılı elbiselerin üzerine, aynı ya da farklı renklerde kot ceketler, kürk ceketler, şallar, renkli yazlık keten ceketler ile kombinler yapılabilir. Siyah askılı elbiseyi zemin olarak düşünürseniz elbisenizi ön plana çıkarabilmek için zıt ve canlı renkler kullanılabilir.

Siyah askılı elbise renk olarak resmî bir görünüm kazandırdığından dolayı zengin kullanım alanına sahiptir. Gece davetlerinde, iş ve okul yaşamında, sempozyum ve seminer gibi toplantılarda aksesuar ve ayakkabı ile rahatlıkla görünümü güçlendirilebilen özelliğe sahiptir. Tek bir siyah elbiseyi diğer tamamlayıcı parçalarla birden fazla mekana göre kombinleyebilirsiniz. Bu noktada hem yaratıcı düşünceye sahip olmak hem de alternatiflere açık olmak gerekebilir.

Oz dünyası çeşitli yaratıcı düşüncelerle modaya kapılarını açmış,   farklı tasarımlarla elbiseler üretmiş ve tasarımlarına yansıttığı stillerde daima güncel ve yenilikçi olmaya önem vermiş, en kaliteli kumaşları tercih etmiş,  kendi özündeki yaratıcılığı yansıtmış ve sıra dışı ürün seçeneklerini sizler için kategorize etmiştir.

Alış- veriş yapmak istediğiniz vitrinlerde, internet sitelerinde belirli bir beden skalalarıyla karşılaşabilirsiniz. Mağazalarda bedenler uygun olsa dahi, internetten yapmayı düşündüğünüz alış-verişlerde beden skalaları XS/S/M/L/XL  gibi 34/36/38/40/42 gibi belirtilmektedir.  Beden skalaları her zaman sizin vücut tipinize uymayabilir ve tekrar müdahaleler gerektirebilir. Bu nedenle hiç kimse abiye elbiselerinin, gece elbiselerinin ve/veya parti elbiselerindeki vücuduna uymayan bölümleri için müdahaleler yapılmasını istemez ve hiç müdahale edilmemiş, kendi ölçülerine göre üretilmiş elbiseleri satın almayı isteyebilirler. Oz dünyası olarak bizler, abiye ve davet elbiselerinde bir beden skalasında sıkışıp kalmayarak, hizmet kalitemizi kişiye özel tasarımlar ve istenilen ölçülere göre üretebilmeyi mümkün hale getirdik. Böylece Oz Dünyasından sahip olmuş olduğunuz özel elbiselerde sizi tadilat gibi ikinci bir aksiyon almanızı engelleyerek davetlere ve organizasyonlarınıza hazırlıyoruz.. Kişiye özel hizmetler için hemen  iletişime geçmeniz yeterli olabilir.

Gece elbisesi, parti koleksiyonu ve diğer elbise seçenekleri ile kendinizi yenilemeye ne dersiniz? Bazen farklı yollardan yürümek, farklı tarzlar denemek ya da kendi tarzınızda ufak değişikliklerle ve  dokunuşlarla zevklerinize yenilerini dahil etmek size kendinizi daha iyi hissettirebilir.

Bugün farklı çizgiler çizmenin, Oz ile iyi ve özel hissetmenin  tam zamanı..

Askılı Elbise Nasıl Kapatılır Ve Kapalı Giyinen Kadınlar Askılı Elbiseyi Nasıl Giyebilir?

Askılı elbiseler açık giyinmeyi tercih eden kadınlar kadar kapalı giyinmeyi tercih eden kadınların da seçenekleri arasında bulunabilmektedir. Kullanmayı arzu ettiğiniz açık askılı elbiseleri; desenlerinden, kumaş kalitesinden dolayı veya konforundan dolayı seviyor olabilirsiniz fakat bulunacağınız mekana ve mevsime uygun olmadığı zaman,  kendi tarzınızla perçinleyerek kullanıma uygun hale getirme fikri düşünülebilir.

Askılı elbiseler nasıl kapatılır ?

Modern görüntü özelinde günlük hayatta, çalışma alanınızda, sosyal hayatınızda, eğlencede askılı elbiselerinizi kapatabileceğiniz alternatifler mevcuttur. Aşağıdaki tamamlayıcı parçalar düşünülebilir;

 • Klasik ara boy ceketler,
 • Boyfriend gömlekler,
 • Denim ceketler, boyfriend denim ceketler,
 • Gömlek yaka ceketler,
 • Ekoseli ve düz desenli kruvaze ceketler,
 • Kolej ceketler,
 • Kumaş yelekler ve denim yelekler,
 • Deri ceketler, kısa, boyfriend ve uzun olanları tercih edilebilir,
 • Uzun, kısa veya ara boy Kimonolar,
 • Uzun veya kısa Kumaş hırkalar, penye hırkalar,
 • Şişme yelekler,
 • Düğmeli ve taşlı İpek ve kumaş şallar,
 • Hırkalar,
 • Uzun kollu bluzlar,

Kapalı giyinmeyi tercih eden kadınlar askılı elbise seçimlerinden kaçınıyor olabilir, fakat çeşitli tamamlayıcı ceketler ve ceket modelleri ile askılı elbiselerinizi kombinlemeniz mümkün. Yaz mevsiminde havaların sıcak olması sebebiyle belki de en çok zorlanılan konulardan biri ne giyebilirim, ne ile kombin yapabilirim? Gibi düşünceler olabilir. Fakat sizlerin tercihlerine ve zevkinize sunulmuş en kaliteli ve en çarpıcı ve zarif tasarımlarıyla Oz dünyasının Alaçatı Exclusive Giyim Koleksiyonu ve İndirimli Ürünler seçenekleri ile farklı tarzlarda tasarımlara sahip olunabilir.

OZ Dünyası

OZ Dünyası