menu
ozdunyasilogo

SEPETTE %10 İNDİRİM KAZANMAK İÇİN HEMEN ÜYE OLUN

PARTİDE NE YAPILIR?

OZ İLE PARTİYE HAZIRLIK SÜREÇLERİ

PARTİDE NE YAPILIR?

Partide ne yapılır basit bir genelleme ile ele alınacak olursa; en özel günlerin heyecanını yaşarken, sevdiklerinizi yanınızda görmeyi arzuladığınız ve görmekten mutluluk duyacağınız anlarınızda, kadın ve/veya erkek topluluk halinde bir arada olmaktır, paylaşmaktır.

Parti, etkinlik gibi isimler zamanın akışında sürüklenirken, çoğu zaman sevdikleriniz ile bir arada olmayı özlediğiniz ve heyecanını yaşadığınız günlerin toplantısıdır.

Erkekler açısından parti kavramı ne anlam ifade eder?

Erkekler açısından parti kavramı düşünüldüğü zaman kadınlar gibi detaycı olmayabilirler fakat temiz, titiz, özenli görünmek ve uyumlu olmak erkeklerin de dikkat ettiği bir konu olmakla beraber insanlığın doğasıdır. Aynı zamanda beyefendilerinde heyecan duyduğu, özendiği ve özenli olmak istediği bu kavramlarda mutlaka partnerleri olarak heyecanlarına şahit olabilirsiniz. Erkekler de en az kadınlar kadar havalı cool ve karizmatik görünmeyi arzu ederler.

Kadınlar açısından parti kavramı ne anlam ifade eder?

Kadınlar için etkinlik hazırlıkları daha çok anlam ifade edebilir. Genellikle daha detaycı olmaya dikkat edebilirler. Bu sebeple parti için ne yapmalıyım konusu kadınlar açısından kolay bir durum olarak değerlendirilmez. Tepeden aşağı şık gözükmek, sevinçleri, mutlulukları doruklarda yaşayacakları günlerde, en özel giysileri tercih etmek ve partneriyle de uyum içinde olmayı isteyebilirler. Hatta en lezzetli yemekleri servis etme isteği doğar. Ülke olarak toplumumuzun misafirperver olma kültürü olduğundan ve özen gösterildiğinden dolayı, herşeyin kusursuz olması arzulanabilir. Bu nedenle dış görünüşünüz konusunda mükemmelliyetçilik konsept ile birlikte iyi görünme hissiyati başrolde gelebilir.

Partiye Nasıl Hazırlanılır? 

Herhangi bir etkinlik konusunda davetliyseniz ya da davet ettiyseniz planlı ve programlı olmalısınız. Çünkü planlı ve programlı olmak kusursuz bir organizasyon oluşturmak için ilk kuraldır. Davet eden siz ya da bir başkası fark etmeksizin aynı şekilde davet edilen kişi içinde planlı ve programlı olmak ve hareket etmek için önem arz etmektedir. Çünkü günlük aktivitelerinizin dışında bir eylem gerçekleşmiş olacağından geç kalma, yetişememe, belirtilen mekana zamanında gidilememe gibi sorunlar meydana gelebilir. Tüm bu durumlara yer vermemek için kendinize ait bir cep ajandası edinip yapılacaklar listesi oluşturabilirsiniz. Zamanında hareket etmek ve harekete geçmek size işlerinizi erteleme şansını vermeyecektir.

Hazırlık aşamasında en çok dikkat etmeniz gereken detaylar nelerdir?

Hazırlık aşamasının altın kuralı; katılacağınız organizasyonun, davetin ya da etkinliğin çeşidi mezuniyet, düğün, kına, nişan, bekarlığa veda partisi, babyshower, yılbaşı kutlaması, doğum günü, kokteyl, havuz partisi, 90’lar partisi gibi çeşitli etkinliklerde kombin tercihiniz sizin ev sahipliği yapıp yapmadığınıza göre şekillenir.

Çünkü ev sahipliği yapan sizseniz, misafirlerinize verdiğiniz özeni ve değeri göstermiş olacağınızdan haliyle oldukça şık ve ön planda olmalısınız. Eğer etkinliğe misafir olarak davetliyseniz, samimiyetinizi, yakınlık derecenizi düşünerek ne kadar ön planda olmanız gerektiği hakkında ve kombinlerinize nasıl yön verebileceğinizi kestirmenize yardımcı olabilecektir. Çok yakın ve yakını olduğunuz kişinin davetine katılırken özen gösterdiğinizi ve değerli olduğunu hissettirmeniz açısından seçimleriniz oldukça önemlidir.

Partiye davet eden kişi tarafından hazırlık süreci nasıl olmalıdır?

Hazırlık aşamasını bir grup olarak ele alacak olursanız, davet eden ve davet edilen olarak iki başlık altında değerlendirmek gerekmektedir.

Organizasyon sahibi sizseniz öncelikle davet başlığınızı belirleyebilir ve bunun üzerine kendinize küçük notlar alabileceğiniz bir liste hazırlamakla işe başlayabilirsiniz.

Partiye davet eden kişi açısından yapılacaklar listesinde neler olmalıdır?

 • Davet konusu belirlenmelidir. ( plaj partisi, ev veya pijama partisi, doğum günü..)
 • Organizasyonun gerçekleşeceği zaman ve mekan belirlenmelidir,
 • Konu davet için öncelikle kendi kombininiz nasıl olmalıdır? Neler tercih edebileceğiniz gözden geçirilmelidir ve karar verilmelidir.  (elbise, aksesuar, ayakkabı vb.) Ayrıca, saç ve makyaj veya erkekler açısından traş olacaksanız öncesinde tercih edeceğiniz kuaför belirlenmiş olup, herhangi bir aksilik karşısında rezervasyonunuzu yaptırmalısınız.
 • Davetlilere ne gibi yiyecek ve içecek ikramları hazırlanabilir, bununla ilgili liste oluşturulabilir.
 • Misafirlerinize düşük maliyetle hediyeler hazırlayabilir ve hazırlatabilirsiniz. (Bileklik, anahtarlık, magnet, açacak vb. çanta, cüzdan, kolye, küpe aksesuarları, fularlar, doğaltaşlar veya zeytin çekirdeği gibi doğal malzemeler ile oluşturulmuş kolye, yüzük, küpe aksesuarlar ile doğadan elde edilmiş geri dönüşüm malzemeleri) ile fark yaratılabilir.
 • Eğer herhangi bir konsept oluşturulacaksa bu konuyla ilgili malzemeler hazırlanmalı ve eksikler giderilmelidir. (süslemeler vb.)
 • Davetli misafirlerinizi konsept hakkında bilgilendirebilirsiniz,
 • Davetlilerden en az 1 saat önce organizasyonun başlayacağı alanda bulunmalısınız. Ve son hazırlıklarınızı gözden geçirip değerli misafirlerinizi karşılamanız güzel olacaktır.

Partiye davet edilen kişi açısından hazırlık süreci nasıl olmalıdır?

 • Tarafınıza herhangi bir konsept bilgisi iletilmiş ise ya da davetiyenizde belirtilmiş ise bu konsept çerçevesinde kombinler yapılabilir.
 • Organizasyon zamanında orada bulunabilmek için giyeceğiniz elbiseden kullanacağınız takıya kadar öncesinde hazırlıklarınızı yapmanız ve planlamanız gerekebilir.
 • Kadın/ Erkek fark etmeksizin saç ve makyaj konusunda sizi aşan durumlar için ve/veya profesyonel saç ve makyaj yaptırmayı arzularsanız, konumuza en yakın bölgelerdeki kuaför salonlarından randevu talebi oluşturmak, hem kolay ulaşılabilir olacaktır hem de size zaman kazandıracak olup sıranın size gelmesini beklemenize gerek kalmayacaktır.
 • Planlı programlı olmak için tarafınıza belirtilmiş olan davete ait mekana ve zamana riayet edebilmek ve o güne ait program saatleri için belirtilen zamandan 15-20 dakika önce ulaşmış olmak ve tarafınıza ayrılan bölümde programın başlamasını bekliyor olmak oldukça hoş ve saygılı bir davranış olacaktır. Bu nedenle diğer günlük aktivitelerinizi ve işlerinizin planlamasını önceden yapabilirseniz, geç kalma vb. gibi aksilikler meydana gelmeyecektir.

Partide ne yapılır kısaca konuyu özetlemek gerekirse;

En güzel ve en kıymet verilen değerli günlerden biridir. Çünkü bir kabuk atmışızdır. Hayatınızın geri kalanı için bir şey bitmiştir ve başlayacaktır. Kendiniz için yeni bir çağa ve yeni bir zamana uyanışınızın ilk günüdür. Böyle nedenlerden dolayı normalden daha fazla heyecan duyulabilir, özenli olmak istenebilir, en güzel en kaliteli giysiler ve aksesuarlar ve ayakkabılar bugünler için kullanılması arzulanabilir. Duygularınızı sevdikleriniz ile paylaştığınız özel günlerde; yemekler yenilebilir, içecekler tüketilebilir, dans edilebilir, eğlenilebilir, çeşitli tarzlarda müzikler dinlenilebilir olmakla, kalbinizin  ritmine dahi ayak uyduramayabilirsiniz.. Ayrıca, tüm bu özel günler için ”parti, bayram, doğum günü, düğün, tören..” toplanılan özel günlere verilen çeşitli isimlerdir.

Size daha iyi yardımcı olması açısından gözünüzdeki perdeyi kaldıracak küçük bir soru cevap ile dip not geçmek gerekirse;

Mezuniyet partisinde neler yapılır?

Lise ve üniversite mezuniyet partisi gibi mezuniyet törenlerinden sonra belirlenen bir gecede tüm mezun olmuş gençler eşliğinde balo tadında davetler gerçekleştirilebilir. Henüz yeni mezun olmuş genç bireylerin ortak fikri doğrultusunda bir parti aktivitesi oluşturulabilir;

 • Organizasyon ekipleriyle anlaşmalar sağlanabilir ve süslemeler yapılabilir,
 • Dans gösterileri hazırlanabilir, çeşitli akrobasi gösterileri sergilenebilir, sihirbazlık gösterileri hazırlanabilir ve görsel bir şölen oluşturulabilir,
 • Konserler verilebilir,
 • Müzik dinletisi yapılabilir ve müzik organizasyonu konusunda destekler alınabilir,
 • Yeme-içme konusunda hizmet veren şirketler ile anlaşmalar sağlanabilir, davetin ilerleyen saatleri için açık büfe ya da minik atıştırmalıklar hazırlanabilir, pasta ve/veya tatlılar servis edilebilir,
 • Öğrencilerin kendi sınıflarına göre hazırlanmış masalarında o sınıfları sembolize eden ve yüzleri gülümseten yazılar hazırlanabilir,
 • Gençlerin bu özel günü hatırlatacak küçük hediyeler hazırlanabilir,
 • Fotoğraf ve video çekimi için anlaşmalar yapılabilir ve böylece unutulması mümkün olmayan bu geceyi yıllar sonra aynı heyecanla ve duygularla izlemeyerek yad edilmesine ve sevdiklerine de izletebilme imkanı sağlanabilir.

Aktivite farklılıklarıyla, tüm heyecanı ve coşkusuyla yıllarca hatırlanacak böylesine özel gün ve gecelerde herkes şıkır şıkır olmaya niyet ederek kusursuz bir görünüm sağlamak için birçok fikre ve arayışa ihtiyaç duyarlar.

Genç hanımların ve genç beyefendilerin masalları aratmayan bu özel gecesinde;

Mezuniyet partisinde kadınlar neler giyebilir;

Genç hanımların titizlikle hazırlanacağı bu özel günlerde, mezuniyet partilerinde  mini ve süper midi parti elbiseleri, gece elbiseleri, tül elbiseler, çeşitli canlı renklerde (nar çiçeği, turuncu, pembe, mavi, yeşil, sarı, beyaz, gümüş gri, gold) payetli mini elbise seçenekleri ve tüm bu seçeneklerin yanı sıra kumaş elbiseler, kalem elbiseler, tül elbiseler tercih edilebilir. Çeşitli aksesuarlar ve ayakkabılar ile tamamlamalar yapılabilir ve melek gibi gözükebilirsiniz.

Mezuniyet partisinde erkekler neler giyebilir;

Mezuniyet ve balo partilerinde ilk akla gelen kaçınılmaz seçeneklerden bir kaçı smokin, takım elbise ya da ceket-pantolon kombinleri ile uyumlu gömlekler ve klasik ayakkabılarla bütünlük sağlanmış seçenekler oluşturulabilir. En özel günlerinize kaçınılmaz tercihlerde bulunarak daha da karizmatik gözükeceksinizdir.

After parti nedir? After Partide ne yapılır?

Normal partiler veya etkinlikler büyük topluluklar halinde düzenlenirken, after parti diğer partilere ve/veya etkinliklere göre daha küçük toplulukların olduğu gruplar ile düzenlenmektedir. Genellikle en çok samimiyetin ve yakınlığın olduğu kişiler arasında gerçekleşen after parti unutulmaz anılar ortaya çıkarabilmektedir.

Farklı temalarla ve çeşitli kostümler ile daha eğlenceli hale getirilebilir, daha rahat giysiler ve ayakkabılar tercih edilebilir. Kadın kadına ve/veya erkek erkeğe ya da kadınların ve erkeklerin bulunduğu gruplar oluşturularak  tümüyle içtenlik ile coşkuya yer verilmiş olan eğlence gecesi olarak tasvir edilebilir.

After partide neler yapılabilir?

 • Yemekler, atıştırmalıklar yenilebilir,
 • İçecekler tüketilebilir,
 • Duygularınızı hızlandıracak ve enerjik hissettirebilecek müzikler dinlenebilir,
 • Danslar edilebilir, dansçılar eşliğinde çeşitli dans şovlarına yer verilebilir,
 • Gökyüzü gösterileri düzenlenebilir,
 • After partiyi düzenleyen kişi tarafından hediyeler verilebilir,
 • Eğlenmeye havuz kenarında ya da havuzda devam edilebilir.
 • Değerli dostlarınızın yüzünü gülümsetecek Hangover kit’ler oluşturulabilir.
 • Eğlenceli anlarınızı bir kamera ve fotoğraf makinasıyla ölümsüzleştirip değerli dostlarınızla toplandığınızda daha çok gülüp, eğlenme fırsatı doğurabilirsiniz.

After partide neler giyilebilir?

After parti öncesinde tüm şıklığınızı, cazibenizi ve karizmanızı sergilerken after partide daha salaş giysiler tercih edebilirsiniz veya

After partide kadınlar konforlu, çekici ve güzelliğini koruyan salaş elbiselerle eğlenmeye devam edilebilir. After partide süper mini elbiseler, tercih sebebi olabilir.  Genellikle after partilerde gece yıldızlarını yansıtmasından dolayı, tıpkı yıldızlar gibi kadınlarda parıldayan ve kendini gösteren parti elbiseleri ve aksesuarları kullanmayı tercih edebilirler.  Ayrıca sırt dekolteli elbiseler, göğüs dekolteli elbiseler, süper yırtmaçlı gece elbiseleri, alt üst büstiyer ve etekler, fırfır etekli elbiseler, hareketli giysiler after partide soft ve sade olmanın yanı sıra, kendinize olan güveninizle ve elbiseyi cesur bir şekilde taşımanızla çarpıcı bir etki yaratılabilir.

After partide erkekler her zaman ve her yerde cool ve karizmatik gözüken takım elbiseleriyle gönülleri fetheden yansımalarını ve etkilerini duruşu ve tavırlarıyla yansıtmaktadırlar. After parti gibi bir eğlence gecesinde takım elbisenizin altına gömlek yerine t-shirt seçenekleri değerlendirilebilir. Bu sizi şık gösterirken rahat olmanıza yardımcı olur ve tüm gün gömlek kullanmaktansa biraz daha rahat hissettirebilir. Ayrca hem klasik hem de spor bir görünüm sağlayabilirsiniz. Belirlenmiş bir after parti konsepti bulunmuyorsa, şapkalarla ve çeşitli aksesuarlarla çeşitli tarzlar oluşturabilirler.

OZ Dünyası

OZ Dünyası