menu
ozdunyasilogo

SEPETTE %10 İNDİRİM KAZANMAK İÇİN HEMEN ÜYE OLUN

ABİYE ÜZERİNE NE GİYİLİR?

ABİYE ÜZERİNE NE GİYİLİR?

ABİYE ÜZERİNE NE GİYİLİR?

Abiye elbiseniz ya da giysiniz her ne olursa olsun mutlaka üzerine farklı eşil seçenekler kullanılmalıdır. Bu gibi seçimler aksesuarlar ve ayakkabılar ile oluşturulabilirken, ceketler, şallar, bandalar-saç bantları ve eşarplar da tamamlayıcılar arasında bulunabilmektedir.

Genellikle abiye tercihi yapılıp karar verildikten sonra diğer parçalar ile bütünlük sağlanmaya çalışılmaktadır. Kadın veya erkek fark etmeksizin bu tamamlayıcı parçalara abiye elbise üzerinde ihtiyaç duyulur.

Abiye Elbisenin Üzerine Ne Giyilir?

Abiye elbise üzerine anlatımlıolarak; cazibenizin bütünlüğünü koruyarak birçok alternatifler değerlendirilebilir. Tercih edilen abiye elbiselerde ahenk bütünlüğüne dikkat etmek önemlidir. Hem göze hitap eden hem de anlık hava değişimlerinde duruma dayalı olarak sizi kurtaracak parçalara ihtiyaç duyulabilir. Hatta bu çeşit parçalar için kurtarıcı (kurtarıcı parça) olarak tanımlamak daha doğru olacaktır. Ve mutlaka giysi dolabınızın vazgeçilmezlerinden olmalıdır.

Abiye elbiselerin üzerine tercih edebileceğiniz tamamlayıcılar;

 • Şallar
 • Ceketler
 • Bolerolar
 • Pançolar
 • Deri ceketler
 • Kürk ceketler
 • Paltolar
 • Şifon örtüler
 • Şifon/tül tek düğmeli şallar..

Belirtilmiş olanların tamamı bütüncül parçalardır. Üstelik elbiselerinizin istenmeyen boşluklarını da bu seçenekler ile kapatma şansı yakalayabilirsiniz. Mekan değişikliğine göre kullanım alanları farklı olabilir. Bu durum tamamen sizlerin hayal gücü ve yaratıcılığı ile değişiklik gösterebilmektedir.

Abiye-Şal nedir?

Abiye-şal öncelik olarak size özel olarak tasarlanmış olan abiye elbisenizin, sizin kullanımınıza yönelik oluşturulmuş tamamlayıcısıdır. Genellikle, elbisenizin aynı kumaşından üretilen ve üretilmiş olan, tıpkı elbisenizin üzerindeki gibi güpürler, tüller, boncuklar, parlak taşlar veya varsa inciler vb. ile donatılarak oluşturulmuş küçük yan parçası olarak tasvir edilebilir.

Elbisenizin böyle bir tamamlayıcısı bulunmuyorsa Abiye- Şallar konusunda herhangi bir tasarımcıdan bu konuda destek alabilirsiniz. Elbiseniz ile uyumlu hale getirelebilecek çalışmayı yapabileceklerdir.

Abiye-Şal nasıl kullanılabilir?

Abiye seçimlerinde daha kısa ve/veya uzun modellerin soft ve naif parçalarını tercih ettiğiniz zaman, abiye üzerinde daha gösterişli ve daha zarif gözükeceğinden abiye şallar/aksesuarlar tercih edilebilir.

Abiye-şal kombinlerikonusundaki seçimlerinizde sade bir uzun abiye elbise tercih edecekseniz; taşlı, pullu, gösterişli aksesuarlar ile daha çarpıcı ve dikkat çeken bir görünüm sağlanılabilir. Abiye üzerine şal modelleri seçenekleri oluşturabilir, giysi dolabınızın vazgeçilmez parçaları arasına ekleyebilirsiniz. Eğer abiye elbiseniz tepeden tırnağa işli, simli, pullu gibi detaylara sahipse daha sade ipek, şifon kumaşlarla kombinleyebileceğiniz abiye şallar nazik ve hoş bir görüntü elde etmenize yardımcı olabilecektir.

Kışın Abiye Üzerine Ne Giyilir?

Kış şartlarında hava soğuk olduğundan dolayı genellikle iki parçalı giysiler ile de ön planda olmak istenir. Bu sebeple günlük kullanım ve özel günlerde hırka ve kazaklar ile kombinler yapılabilir, elbiseler konusunda mini, uzun elbise, alt üst takım fark etmeksizin kışın abiye üzerinene giyilir?  sorusuna cevap olarak ilk akla gelen seçenekler arasında abiye üzerine ceket ve mont modelleri olacaktır.

Uzun elbiselere en çok yakışan modellerde bele oturan ceketler tercih sebebi olabilir. Uzun elbiseler genellikle omuzdan ve elbiselerin bele oturduktan sonra kalan kısmı yere kadar uçuş uçuş olduğundan daha cesur bir görüntü oluşturulabilir. Ceket tercihlerinin yanı sıra; abiye üzerine şallar, kürk şal modelleri, kürk ceketler de değerlendirilebilir. Üstelik kışın mevsim şartlarından dolayı hem üşümenizi engelleyecektir hem de abiye üzerinde oldukça cool ve havalı gözükecektir.

Kış mevsimine en uygun ve göz alıcı renk tonları;

 • Tarçın rengi,
 • Gri, koyu gri, gümüş gri,
 • Kahverengi ve alt  tonları
 • Kiremit rengi,
 • Mor ve alt tonları
 • Koyu/zümrüt yeşili,
 • Siyah,
 • Lacivert,
 • Bordo,

Belirtilen renkler kış mevsiminde en çok tercih edilen renklerdendir. Olumsuz hava şartlarında yağmur vb. gibi durumlar için kusurları çok göstermeyeceğinden dolayı (çamur vb. gibi ) tercih edilebilir renkler olmalıdır.

Oz’ un kış koleksiyonuyla hem tarzınızı hem de dolabınızı yenilemeye ne dersiniz? Birbirinden farklı parçalarla kış mevsiminde, eklenen her yeni tasarımlarla, sade şıklığı ön planda tutarak, ruhun ihtiyacına göre hazırladığımız koleksiyonlarla yüzleri gülümsetmeye devam ediyoruz.

Renk skalaları konusunda başka bir ipucu olarak;

 • Siyah abiye üzerine hangi renk şal olur?
 • Gri abiye üzerine hangi renk şal olur?

Ya zıt renkler tercih etmelisiniz ya da elbise üzerindeki detayları göz önünde bulundurmalısınız. Elbisenizin ya da abiye giysinizin tüm görünümüne göz atmalısınız.

 • Hangi kumaş ile oluşturulmuş?
 • Nasıl desenler var?
 • Nasıl işlemeleri var?

Her şey tamamlayıcı parçalar ile bitmez maalesef, Seçimini yapacağınız elbisenin tüm ayrıntılarını düşünerek gözlem yapmanız gerekir. Çünkü kumaşlarında bir çok çeşidi mevcuttur.

Bazıları esnek yapıda olurken bazıları sert yapılıdır( penye ve keten gibi). Bazılarına güpür ve tül eklemesi yapılırken bazıları kendinden desenlidir (tafta kumaşlar).  Hazır giyimde kullanılan ve bilinen kumaşlardır. %100 pamuk kumaşlar, denim kumaşlar, gabardin kumaşlar, kanvas kumaşlar, krep kumaşlar, mira kumaşlar, poplin kumaşlar, şifon kumaş türleri, süprem kumaşlar, viskon kumaşlar, ipek kumaşlar, tül kumaşalar, kadife kumaşlar, saten kumaşlar, kaşmir kumaşlar, Örme kumaşlar gibi çeşitli amaçlar için üretilmiş birçok kumaş çeşitleri mevcuttur.

Böyle bir durumda kalın yapıda tafta gibi kumaşlarla denim kumaş kullanımı nasıl doğru kullanılmış olabilir? Elbisenizin genel durumunda kast edilen kısım tam olarak budur. Tafta yapıda bir kumaşı daha hafif tamamlayıcı parçalar kullanarak o sert görüntüyü kırabilirsiniz.  Bu nedenle zıt olma prensibi edinebilirsiniz. Renk seçimlerinde olduğu gibi kumaş seçiminde ve kurtarıcı parça seçimlerinde de bu şekilde yaklaşmak, size ultra naif görünüm kazandırmış olabilecektir.

Açık Abiye Üzerine Ne Giyilir?

Açık abiye üzerine tüm tamamlayıcı parçalar tercih edilebilir.

 • Açık abiye üzerine elbiseniz bir çeşit mini parti elbise ise elbise boyundan daha uzun ince ceketler tercih edilebilir. Trenchcoat gibi ince ceketler daha feminen ve kararlı bir görünüşe yardımcı olacaktır. Üstelik çoğu insanların kadın/erkek fark etmeksizin giysi dolaplarında yer verdikleri, kurtarıcı parçalardandır. Erkekler de takım elbise kombinlerinde tamamlayıcı parça olarak kullanabilir. Birçok açık abiye üzerine kombin yapılabilir.

Tulum Nedir?

Çeşitli kumaş dokuları ve çarpıcı renklerle günümüzde oldukça kullanılan bir giysi türüdür. Tek bir görünüm oluşturduğundan dolayı özel günlerde, düğünlerde, ofislerde, toplantılarda ve sunum yapabileceğiniz  mekanlar için oldukça tercih edilen bir giysi türüdür.

Tulum Üzerine Ne Giyilir?

Uzun boylu yapıda kadınların özellikle bacak boyu uzun olan kadınlar açısından tek parça abiye tulumlar ile stilettolar, sade ve şık olmak için yeterlidir.

Tulumlar tek parça elbiseler olduğundan dolayı minyon ve kısa boylu kadınlar açısından bacak boyunu daha basık göstereceği için tercih edilmemelidir. Tek parça giyilen giysiler olduğundan dolayı uzun boylu kadınlarda özellikle bacak boyu uzun olduğu için tulum kendi karakteristik yapısını ön plana çıkarabilir. Uzun boylu ve/veya bacak boyu uzun olan kadınlar için tercih edilen seçenekler arasında muhakkak vazgeçilmezler arasında bulundurulmalıdır.

Tulum elbiseler kumaş çeşitliliğine göre farklı alanlarda kullanım sağlayabilir. Denim kumaş ile üretilmiş olan bir tulumu hem spor ayakkabılar ile hem de klasik topuklu ayakkabılar ile kombinlenebilir. Yaz mevsimlerinde müslin veya keten gibi kumaş yapısına sahip askılı tulumlar ile sevimli bir görünüm oluşturulabilir.

Abiye Tulum Modelleri Nasıl olur?

Abiye tulum modelleri çeşitli desenlerde ve çizgilerde olabilir. Göz alıcı aksesuarlarla tamamlandığında makro ölçüde şıklık elde edilebilir.

Tulumların üst bölümünde dekolteye yer verilebilir;

 • Straplez tulumlar,
 • Askılı tulumlar ( ince askılı, kalın askılı)
 • Tek omuz askılı tulumlar,
 • Tek kollu ve tek omuzlu tulumlar gibi seçenekleri mevcuttur.

Askılı Abiye Elbise Üzerine Ne Giyilir? Abiye Tulum Üzerine Ne Giyilir ?

Açık veya askılı abiye üzerineseçeneklerinizi değerlendirirken askılı/açık elbise kullanımınıza nasıl tamamlamalar yapılabilir?

 • Askılı bir elbisenin ip askılı, tek omuz askılı, kalın askılı, çapraz askılı gibi birçok seçenekleri mevcut olabilir. Burada önemli olarak dikkat edilmesi gereken detay, elbise üzerinde yapılmış ya da yapılması arzulanan vurguya dikkat edilmelidir.
 • Açık bir elbisede ve/veya askılı bir elbise detayında neyin dikkat çekilmesi istendiği önemlidir. Elbise üzerinde neyin daha çarpıcı olduğunu dışa vurmak istiyorsak diğer tamamlayıcı seçenekler elbisenin içeriğine göre şekillendirilebilir ve seçim yapılabilir. Bir ceket ya da aksesuar elbisenin kendine ait bir parçasıymış gibi izlenim verilebilir.

Abiye tulum üzerine ve askılı abiye üzerine  alternatifler oluşturulmak istenirse; kısa ceketler, blazer ceketler, abiye ceketler, şallar, şifon şallar tercih edilebilir.

Abiye Üzerine Nasıl Ayakkabı Giyilir?

Abiye üzerine ayakkabı konusunda ya nötr olmalısınız ya da çarpıcı olmayı denemelisiniz.

Ten rengi rugan topuklu ayakkabılar mutlaka birçok kişinin ayakkabı dolabında tercih edilen tonlardan olabilir. Peki neden ten rengi topuklu ayakkabı bulundurulmalıdır? Hep bilindiği gibi acil hazırlıklarınızın krizlerine çözüm bulan mucizevi renk skalalarında ön sırada yerini almaktadır. Ten rengi olduğundan birçok kombinlerde gözü yormaz ve sadece giysi odaklıdır. Ayakkabınızın ten rengi olması önceliği, abiye giysinize ya da elbisenize yer vermiş olabilmesidir.

Siyah ayakkabılar her zaman her yerde tüm kadınların kalbinde. Güçlü ve gösterişli bir abiye elbise planınız varsa mutlaka sade düz ayakkabılar tercih edebilirsiniz. 

Fakat sade şıklığı tercih ettiğiniz zamanlarda; Sade şık bir abiye altında herkes kendini karakteristik özellikleriyle gösteren bir topuklu ayakkabı görmek ister. Küt burunlu, Şeffaf bantlı, inci detaylı, sivri topuklu ayakkabılar tercih edilebilir. Eğer konfor alanınızdan çıkmak istemezseniz abiye babet ayakkabılar, kısa topuklurahat taban abiye topuklu ayakkabılar  da şıklığınızı ön planda tutacaktır.

Ayakkabı seçimi nasıl yapılmalıdır?

Ayakkabı seçiminde mutlaka kendi ayak yapınızı tanıyarak tercihlerde bulunmalısınız. Çünkü tüm gün size eşlik eden ayakkabılarınız ile dinlenme zamanı geldiğinde herhangi bir hasar oluşturup oluşturmadığı çok önemlidir. Eğer ayaklarını sıkan ayakkabılar tercih edecek olursanız tüm gün ayakta kalmanıza binaen bir de ayağınızın şiş olması durumu hiç üzerine basamama gibi zor durumlara sebebiyet verebilir. Doğru ayakkabı seçimi yapılmazsa şayet, ayaklarınızda hasar meydana gelebilir ve bir gün sonra ayakta kalmaya çalışmak daha güç ve zorlu olabilir. Bu sebeplerle ayak numaranıza uygun ayakkabılar tercih etmelisiniz.

Ayakkabı alacağınız zaman tüm gün ayakta kaldığınız günlerde, ayakkabı denemeleri yapmalı ve almaya karar verilmelidir. Çünkü zaten tüm gün ayakta kaldığınız için normalden biraz şişmiş olacağından ayağınıza göre bir seçim yaptığınız zaman herhangi bir şekilde vurma, sızlama ve hasar oluşturma olmayacaktır.

Açık abiye ayakkabılarda bilek kısmında kemer olduğundan dolayı herhangi bir vurma, sıkma gibi durumlar söz konusu olmaz ve hasar oluşturması mümkün değildir. Bu nedenle bu tarz önü arkası açık abiye ayakkabılara yönelebilirsiniz.

 • Ayakkabıda sizi rahatsız eden, ayağınızı vuran ayakkabılarınız için de sadece baskı yapan ve ayağınıza tahribat yaratacak bölge için kullanabileceğiniz yumuşak dolgu malzemeleri edinebilirsiniz. Ayakkabı uzun süren saatler ayağınızda olduğundan, vücut ağırlığınız ile yere baskı oluşturabileceği için sizi rahatsız ve huzursuz edebilir. Sadece ayağınıza baskı yapan bölgesi için jel dolgu malzemeleri kullanabilirsiniz.
 • Güzel ve gösterişli olmak için ayakkabı endişesi yaşamak yerine mevcut vazgeçilmez model ve seçeneklerden edinip, rahatsız edici durumlara rahatlatıcı çözümler bulabilirsiniz.

Uzun Abiye Üzerine Ne Giyilir?

Uzun abiye üzerineolan görüşlerinizde ya da aklınızdaki soru işaretlerini gidermek içinuzun abiye elbise üzerine kısacaön planda tutmak istediğiniz ve öncelik verdiğiniz şey aslında elbisenin kendisi olmakla beraber nasıl taşındığı da önemlidir.

Uzun elbisenizin kol detaylarını düşünmelisiniz.

 • Kısa kollu,
 • Uzun kollu,
 • Dirsek hizasında,
 • Sıfır kollu,
 • Bilek bitiminde veya yarım kollu olup olmadığını gözlemlemelisiniz.

Uzun abiye üzerineolan seçimlerinizde kapalı giyinmeyi tercih eden biriyseniz;

 • Tek parça uzun elbiseler,
 • Kumaş pantolonlar,
 • Tunikler,
 • Gece elbiseleri,
 • Şifon, saten detaylı eşarplar ve aksesuarları sade/softabiye üzerine ceket ile taçlandırabilirsiniz.

Eğer elbiseniz bütünüyle uzun kollu ve bilek hizasına kadar inen bir boyda ve tek parça bir elbise ise abiye eşarpile tek başına bütünlük sağlayabilirsiniz. Abiye eşarplarda yalnızca ayakkabı detayı ile çarpıcı olmayı deneyimleyebilirsiniz. Uzun abiye elbise ile bu sizi hem daha zarif gösterebilir hem de sade şıklığı yakalamış olabilirsiniz.

OZ Dünyası

OZ Dünyası