menu
ozdunyasilogo

SEPETTE %10 İNDİRİM KAZANMAK İÇİN HEMEN ÜYE OLUN

GECE ELBİSESİ ÜZERİNE NE GİYİLİR?

GECE ELBİSESİ ÜZERİNE NE GİYİLİR?

GECE ELBİSESİ ÜZERİNE NE GİYİLİR?

Gece elbisesiakşam vakti olarak belirlenen bir organizasyonda giyilecek olan özel giysileri ve aksesuarları tasvir edebilir.

Bu özel gecelerde tıpkı gezegende ki yıldızlar gibi parıldamak istenilebilir. Temel görünümünüz için giyeceğiniz giysileriniz hakkında bir karar verildikten sonra, ikinci aşama olan diğer bütüncül seçeneklere odaklanılmaktadır.

Bu seçenekler genellikle ihtiyaç ile doğmaktadır. Mevsimsel geçişlerin, açık mekanların, kapalı mekanların, kır alanlarının, yarı kapalı mekanların, bulunacağınız ortamın bir balo salonu olup olmadığının, iş yeri daveti olup olmadığının.. Böylesine farklılıklar sebebiyle hem gecenin parlayan yıldızı ve ışığı olmak istenir, hem de ihtiyaçların giderilmesi istenir.

Gece Elbisesi Üzerine Işıltı eklemek için;

 • Taşlar,
 • Püsküller,
 • Kendinden simli kumaşlar,
 • Kristal boncuklar,
 • Kırık kum boncuklar,
 • Parlak zımbalar,
 • Kuş tüyleri,
 • Çeşitli renklerde zincirler,
 • Deri kayışlar,
 • Kemerler,
 • Zarif nakışlar,
 • Fırfırlar,
 • Pullar,
 • Payetli detaylar,
 • Fiyonklar,
 • Tüller, 

Belirtilmiş olan tüm alternatifler değerlendirilebilir. Tasarımcılarınızın hayal gücüne ilham verebilecek alternatifler sunulabilir ve konusunda uzman kişilerden yardımda bulunabilmeleri istenebilir.

Gece elbisesi üzerine ışıltıeklemek için, elbiseniz ile aynı kumaş ile birleştirilmiş gece elbisesi üzerine boleromodelleri düşünülebilir. Aynı veya farklı kumaş ile hem gece elbiselerihem de askılı abiye elbiseleri, açık modelli elbiseleri ve straplez abiye tulumların üzerine tulumlar ile bolero modellerikombinlenebilir.

Gece elbisesi üzerine kürk ve çeşitli renk alternatifleriyle kürk modellerinimevsim şartlarını göz önünde bulundurarak, kötü hava koşullarında veya sonbahar, ilkbahar gibi mevsim geçişlerinde yerinde olacak şekilde kullanılabilir.

Gece elbisesi üzerine şal kombinleri yapılabilir. Şal kombinleriniz üzerine minik hileler ile elbise üzerindeki detaylarınızdan yer vererek tasarımcınızdan yardım isteyebilir ve/veya dikiş nakış gibi alanlarda el becerilerinizin farkındaysanız, kendi yeteneklerinizi ve hayal gücünüzü kullanarak içinize sinecek minik oynamalar veya eklemeler yapılabilir.

Balo, düğün, nişan, kına, lise mezuniyet partileri gibi davetlerinizde mutlaka uzun ve yırtmaçlı abiye elbiseleri ve gece elbiseleri değerlendirilmelidir.

Hangi modeller gece elbisesi grubundadır?

Günlük yaşantınızda aktivitelerinizi yerine getirirken kullanmadığınız tüm giysiler gece elbisesi grubunda yer alabilir. Gece elbiselerinde bilhassa çarpıcı dekoltelere ve yırtmaçlara yer verilebilmektedir.

Bu özel günler için giyilebilecek gece elbiseleri, herhangi bir gruplandırma yapılabilecek olsa 2’farklı gruba ayırıp değerlendirilebilir.

 • Gece elbiselerinde sade kumaşlar ile tasarımı oluşturulmuş olan giysiler vardır. Bu giysilere yine kendi kumaşıyla yedirilmiş, fiyonk gibi sade süslemelere yer verilebilir.
 • Bu grup gece elbiselerinde ise durum biraz farklı, kendiliğinden parlak, dokuması yapılırken işlenerek üretilmiş kumaşlarla tasarımlar oluşturulup, ekstra süslemelere yer verilmiş olanları bulunabilir.

Gece elbiselerinde mutlaka bir işleme olmalı diye bir kural bulunmamaktadır. Askılı ve/veya iyi seçilmiş bir kumaş kalitesiyle bile şık olmak oldukça kolay. Kendinizi doğru yerde ve doğru tasarımcılarla hissetmeniz ve bu adımı atmanız bu konu için yeterli olabilecektir.

Oz Dünyası; birçok davette gerek sade şıklık,  gerekse ultra süslemeler ile elbiselerin tümüne duygu ve anlam yüklenebilmiş, teninizde kayıp gidecek kumaş kalitesiyle kendinizi oldukça hafiflemiş, özgürleşmiş, rahat hareket edebilmenizi göz önünde bulunduruyoruz. Nefes alabilen konforlu kumaş kalitesiyle bir değer yaratmış ve size değerli olduğunuzu hissettirmek için tüm hayal gücünü ve yaratıcılığını ön planda tutarak tercih edebileceğiniz, mükemmel ve oldukça farklı tasarımlar oluşturabilmiştir.

Oz dünyası değerlidir ve onunla iletişime geçtiğiniz anda bu değerin taşıyıcıları olabileceksiniz.

Gece elbisesi seçiminde nelere dikkat edilmelidir?

Dikkat edilmesi gereken şey özelden genele veya genelden özele yaklaşımıyla elbiseyi bütün olarak görüp ele alınması olabilir. Belirtilmek istenen dekolteyi göz ardı etmeden, dekolteden tüm görünüşe veya tüm görünüşten dekolteye göz gezdirilmelidir. Bakış açınızı renklendirecek ve tarzınıza oldukça zenginlik kazandıracak bu yaklaşım ile kendi bedeninize en uygun seçimi yapmaya yardımcı olabilir.

Vücut ölçülerinize göre, gece elbisesi seçiminde dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Derin dekolteli, yırtmaçlı elbiseler veya sırt dekolteniz ile zarafetinizi bir adım daha ön plana taşıyabilirsiniz.

 • Vücudunuzda sırt bölgeniz estetikse sırt dekoltesi, ince ve güzel bacaklara sahipseniz bacak dekoltesiyle ve derin yırtmaçlı elbiseler ile buna göre dekolte seçimi yapılabilir. Kısa topuklu ayakkabılar, portföy model çantalar veya midi boy detaylı el çantaları ile görünüşünüz daha da zarif ve görkemli olabilir.
 • Kısa boylu ve minyon vücut hatlarına sahipseniz parti mini elbiseleri tercih edilebilir. Aynı zamanda dikey yönde çizgili gömlek ve kalem elbiselerle  göz yanılması oluşturabileceğinden dolayı daha uzun boylu gözükebilir.
 •  Jean ve kumaş pantolon tercihlerinde ise bacak boyunuz kısaysa yüksek bel pantolonlar daha uzun gösterebilecektir. Boyun bölgeniz, çene ve omuz mesafeniz birbirine yakınsa minimal küpeler tercih etmeniz alan genişliği sunacağından daha uzun gösterebilir.
 • Kıvrımlı vücut hatlarına sahipseniz üst bedeniniz ya da alt bedeniniz kalınsa, iki parçalı giysilerdeki seçimlerinizin aynı çizgide ya da formda olmamasına dikkat etmelisiniz. Biri dar/streç olurken diğerinin bol ya da biraz daha dökümlü olmasına özen gösterilebilir. Bu sizin alt veya üst bedeninizi orantılarken, varsa kusurlarınızı örtmede fayda sağlayabilir.
 • Oluşturacağınız kombininizde tüm renkleri karışık olarak aynı anda kullanmamalısınız. Sizi olduğunuzdan daha iri gösterebileceği gibi basit bir görüntü oluşturmasına sebep olabilir. Bu durumun olmaması için ise üst bedeninizdeki tercihlerinizde renkli desenli seçimler yaparken, alt bedeninizdeki tercihinizin düz renk temelli olması diğer çarpıcı parçalarınızı ön plana çıkartabilir.
 • Uzun salaş elbiselerinizi kemer gibi aksesuarlar ile tamamlayarak vücut proporsiyonunuzu daha çok ön plana çıkartabilirsiniz. Minyon vücut tipine sahipseniz ince kemerler, normal vücut tipine sahipseniz ne ince ne de kalın olacak kemerler, gövde boyu uzun olan kişilerde kalın bel kemerler yine bir yanılgı oluşturacaktır. Burada dikkat edilmesi gereken şey, vücut yapınızı iyi tanıyor olabilmenizdir.
 • Bel kemerleri gömlek üzerine kullanılabileceği gibi, tunik, uzun elbise, kısa elbise, parti mini elbiseleri, gece elbiseleri, jean pantolonlar, salaş uzun elbiseler, kot etekler ile de kullanılabilir.
 • Kemer seçimlerinizde belinize uygun bedende kemerler tercih etmelisiniz. Çünkü kemerin bele takıldıktan sonra kalan fazla kısmı görüntüyü bozabileceğinden dolayı bu duruma yer verilmemelidir. Beden skalası s/m/l veya standart olabilmektedir.

Gece elbisesi üzerine nasıl çorap tercih edilmelidir?

 • Gece elbisesi üzerine çorapseçimlerinizde mutlaka elbiselerinize uygun renkte çoraplar tercih edilmelidir.
 • Ten renginize uygunluğuna önem vermelisiniz.  Opak, mat ve parlak olmak üzere çeşitli ten renklerinde numaralarla belirlenmiş ten çoraplar kullanılmalıdır.
 • Gece elbisesi üzerine ayakkabı seçiminde eğer burnu açık ayakkabılar tercih edecekseniz. parmak kısmının olmadığı kilotlu çorap ya da çoraplar tercih edilebilir. Çünkü önü açık ayakkabılarınızda çorap ucunuzun gözükmesi hoş bir görüntü sağlamayabilir.
 • Konfor alanınızdan vazgeçmek istemezseniz ve eğlenirken hem şık hem de rahat hissetmek isterseniz, gece elbisesi üzerine ayakkabı seçiminizde ayakkabınıza uygun babet çorapları, destekli, dolgulu babet çorapları tercih edebilirsiniz.
 • Güzel ve gösterişli olmak için ayakkabı endişesi yaşamak yerine mevcut vazgeçilmez model ve seçeneklerden edinip, rahatsız edici durumlara rahatlatıcı çözümler bulabilirsiniz.

Gece elbisesi içerisinde korse ve çamaşır seçimi nasıl olmalıdır?

Gece elbisesi ve günlük kullanımda yer verilen giysiler de dahil olmak üzere tamamında seçici olmak istenilebilir, fakat genel olarak dikişsiz ve/veya lazer dikişli iç çamaşırları tercih edilmelidir. Eğer elbisenizin üzerinde çamaşırlarınızın dikiş izi belli olursa elbisenizin görünüşünü bozabilir. Korse ve sütyen gibi çamaşırlarınızda da dikişsiz olmasına ve vücut yapınıza uygun beden tercihlerinde bulunulmalıdır. Ön planda olmasını arzuladığınız ve amaçladığınız elbiselerinizin görünüşünün bozulması hoş olmayabilir.

Sırt dekolteli gece elbisesi seçimlerinde iç çamaşırı seçimi nasıl olmalıdır?

Elbisenin üst bedeninde yer verilmiş olan dekolte altında herhangi bir şekilde çamaşırınızın kendisinin gözükmesi, askısının gözükmesi renginin anlaşılabiliyor olması elbisenizde olumsuz bir görüntüye sebebiyet verebilir. İsminde de yapılan vurgu gibi iç çamaşırlarınızın elbise içinde kalması gerekmektedir.

Elbisenizde nesnel olarak dahi göz zevkini bozabilen bir görüntü oluşmasına neden olabilir. Böylesine sebeplerden dolayı elbise ve elbise detaylarının genel görünüşüne zarar vermemek için; Askılı bir elbise tercihinde bulunduysanız askıları çıkarılıp kullanabilir, şeffaf mat ya da parlak askılar kullanılabilir, yapışkanlı sütyenler tercih edilebilir. Elbiseniz öpücük yakalı bir detaya sahipse ve sırtı geniş alanda açıksa sadece göğüs ucu bantlı olan sütyenler kullanılabilir. Genellikle abiye ve gece elbiseleri dekolteli olduğu için elbise altında sıklıkla yapışkanlı göğüs ucu bantları kullanılabiliyor.

Abiye elbisenizin veya gece elbisenizin altına mutlaka kendi renginde veya kendi rengine uygun olmasa bile ten renginde seçimler yapılabilir. Böylece kusursuz şahane bir genel görünüm oluşturulabilir.

Gece elbisesinin altına ayakkabı seçimleri nasıl olmalıdır?

Gece elbiselerinde sade ve şık ayakkabılar tercih edilebilir. Genel görüntüsü itibariyle daha çok arkası ve önü açık ayakkabılar ile ayaküstü açık ayakkabı tercihleri gece abiye elbiseleri için oldukça rahat ve gösterişli olabilir. Bu tip ayakkabıların şeffaf ve kristal topuklu olanları ile de hoş bir görünüm elde edilebilir. Elbise detaylarına hiç rahatsızlık vermeyen bu tip ayakkabılar özel gün, gece, balo ve davetlerinizde vb. tercih edilebilir. Çeşitli topuk boyları mevcut olan bu ayakkabılar küt, kısa ve yüksek topuklular olarak çeşitli alternatifleri değerlendirilebilir. Eğer seksi ve bakımlı ayaklara sahipseniz mutlaka göz önünde bulundurulmalıdır.

Kalem elbise üzerine ne giyilir?

Kalem elbise birçok kadında vücut ölçüleri doğru belirtilerek ve bilgisi verilerek oluşturulduğunda bu tarz elbiseler birçok kadında ve farklı ölçülerde olsalar dahi oldukça yakışabilen modellerdendir.

Kadınlarda daha seksi bir görünüm sunabilir. Özel gecelerde, davetlerde, ofislerde, tanıtımlarda, reklamlarda ve hatta tv programlarında, hayatın birçok alanında kurtarıcı grupta yer alabilir.

Üstelik penye kumaş gibi kumaşlarla günlük yaşamda ve evlerde de kullanım rahatlığı sunabilen bir modeldir. Kalem elbiseler giysi dolaplarınızın vazgeçilmezleri arasında mutlaka bulundurulabilir. Bu tarz vücut hatlarını ön plana çıkartan elbiseler hayatın bir çok yerinde kullanım kolaylığı sağlar ve kumaş cinsine göre değişik mekanlar için tasarımları olabilir.

Atlas ve penye tarzı kumaşlar günlük kullanıma oldukça uygunken ful payetli kumaşlarla oluşturulmuş bir kalem elbise farklı mekanlarda kullanılabilir. Genel yapısı itibariyle vazgeçilmez olup kullanım rahatlığı ve konforu sağlayabilir.

Kalem elbiselerde de çeşitli kol detayları ve yırtmaçlarla belirtilerek farklı modellerde bulunabilir. Kolsuz, yarım kol, dirsek ve dirsek ile bilek arasında olan tarzları da bulunabilir.

Yazlık bir kalem elbise üzerine dahi kışın kışlık ceketler, kürkler ve opak çoraplar ile sıcak kapalı bir kombin yapılıp gold renk küpeler, taşlı küpeler ile daha da güçlü bir tarz oluşturulabilir.  Aksesuarlar ile hoş topuklu ayakkabılar ve abiye topuklu ayakkabılar ile bulunacağınız ortama göre kombinler oluşturulabilir.

Gece Elbisesi Üzerine Kürk Nasıl Kullanılabilir?

Özel gün ve geceler veya günlük kullanımlarda çeşitli renklerde ve modellerde kürkler kullanılabilir. Uzun kürk ceketler ve kısa ceket kürkler olarak çeşitli boylarda bulunabilir. Gece elbiseleriyle kullanımını tercih etmeyi arzuluyorsanız şayet, en çok uzun ve derin yırtmaçlı elbiselerde adeta masal prensesleri gibi gözükebilirsiniz. Şık ve yumuşacık dokusuyla özellikle kış mevsimlerinde hem üşümenizi engelleyecek olup hem de kraliçeler gibi bir görünüm oluşturulabilir.

Kürklerin orijinalleri olduğu gibi sentetik olanları da mevcuttur. Çantalardan, elbiselere, montlara, ceketlere ve daha birçok aksesuarlara yansıtılmış olan bu ürün; hayvan haklarını ihlal ettiği için ve bir katliama neden olduğu için günümüzde en yaygın olarak kullanılan çeşidi sentetik kürklerdir.

Doğaya, böceklere, hayvanlara zarar verilip elde edilmiş olan hiç bir ürün Oz’ un dünyasında yer almamakta olup doğacı ve çevreci dünya oluşturabilmek, inanmak, sürdürülebilir bir yaşam oluşturmak ve gençleri kazanmak Oz’ un dünyasında önemli bir yer tutmakta olup tüm tasarımlarına ayrı ayrı anlamlar yükleyerek sizlerin beğenisine sunulmuştur.

OZ Dünyası

OZ Dünyası