menu
ozdunyasilogo

SEPETTE %10 İNDİRİM KAZANMAK İÇİN HEMEN ÜYE OLUN

MEZUNİYET KONUŞMASI NASIL HAZIRLANIR?

MEZUNİYET KONUŞMASI NASIL HAZIRLANIR?

Bir   öğrenci   mezun   olduğu   için hem   kendiyle gurur duyarken, hemde okuluna veda etmenin hüznü oldukça büyük olabilir. Okulun fiziki yapısına, öğretmenlerine, sınıf arkadaşlarına, ders içeriklerine, müfredatıyla ilgili akıllarında büyük soru işaretleriyle başladıkları yolculukta, yeni  eğitim  yuvasını  benimsemeye  çalışırken,  okul koridorlarında ve dersliklerinde zaman geçirmiş olan gençlerin, yeni hayatlarını devam ettireceği günler için okullarındaki son günüdür. Öğrencilerin alışmış oldukları düzen değişme gösterecek olduğu için yoğun duygular beslenen mezuniyet gününde veda etmeden önce okulunun her bölümünün her ayrıntısını düşünecektir. Tüm anılarını çevresiyle tekrar yad edecek, anılarını anımsayarak hüzünlerini bastıran bir kahkahaya boğulacaklar. Ve aynı kulvarda olmaktan çıkacaklardır. Herkes için son olan fakat yeni başlangıçlarının ilk günü olan bu özel günü geride bırakmadan önce, değerli öğrencilere bir söz hakkı tanınacaktır.

Mezuniyet konuşmaları ilkokul, lise ve üniversite seviyesindeki okullara göre değişiklik göstermektedir.

Tüm duygu ve düşünceler saygı, sevgi ve içtenlik ile herkesin huzurunda dile getirilmektedir.

Hem heyecan hem de hüznün yaşandığı okullarda derece yaparak diploma almayı hak kazanan öğrencilerin bir konuşma yapması beklenir.

Mezun   olan   bireylere   söz   hakkı   tanınacak   olursa   kısaca   mezuniyet konuşmasının nasıl olacağına bakalım;

Okul Birincisi Mezuniyet Konuşması Örnekleri

İlk/Orta Öğrenim Seviyesi Mezuniyet Konuşması;

Değerli öğretmenlerim, değerli aileler ve değerli arkadaşlarım. Hepiniz mezuniyet törenimize hoş geldiniz. Küçücük ellerimizle yazı yazmayı öğrendiğimiz, heceleyerek okumayı çözdüğümüz okulumuzun minikleriydik, her son sınıf öğrencisi gibi bu aşamaya gelene kadar bir çok mevsim geçirdik. Güzel okulumuzun tohumlarıydık ve çiçek açarak başka mevsimlere göç ediyoruz. Düşe-kalka nice güzel günler geçirdik. Arkadaşlıklar kurarken, öğretmenlerimiz ile unutamayacağımız bir bağ kurduk. Bizler yarınlara umutlar olacak gençleriz, bizlerin yetiştirilmesinde, olgunlaştırılmasında yol gösterici olan değerli öğretmenlerimizin ellerinden öpüyorum. Her zaman en iyi yolun doğruluk, dürüstlük ve saygı olduğunu öğreten, üzerimizde emekleri olan değerli öğretmenlerimize ve sevgili ailelerimize, iyi günde kötü günde yanımızda olup bize rehberlik ettikleri için çok teşekkür ederim.

Lise Öğrenim Seviyesi Mezuniyet Konuşması;

Değerli öğretmenlerim, kıymetli misafirler ve sevgili arkadaşlarım; bir kabuk değiştirmek üzerine olan 4 yıllık eğitim hayatımızın son gününde hem yeni başlangıçlara yelken açmanın, üniversite hayallerimizi gerçekleştirecek olmanın heyecanını yaşarken hem de adeta yarış atı gibi ilerleyerek yol aldığımız okulumuzun son gününde, evimiz gibi olan okulumuzdan ayrılmanın, hocalarımızdan ve sizlerden ayrılacak olmanın hüznü içerisindeyim. Mutluluğu ve hüznü doruklarda yaşadığımız bugün de birbirimizi hiç bırakmayacak dostluklar kurduğumuza inanıyorum.

En hareketli ve hızlı zamanlarımızı yaşarken, yorduğumuz öğretmenlerimizin hakkını hiçbir zaman ödeyemeyiz. Lise dönemi en kısa yolculuklardan biriydi. Geride bırakmış olduğumuz yıllar sanki bir göz açıp kapatma evresi kadar kısacıktı, o nedenle gelecek yıllarda mezun olacak olan arkadaşlarıma en güzel tavsiyem okulda olmanın kıymetini her gün hatırlayarak oturmuş oldukları sıraların ve sınıfların hakkını vermek olacaktır. Elimden tutan değerli

öğretmenlerimize ve sevgili aileme sonsuz teşekkür ederim. Gelecekte ışık olmak, ışığı yansıtmak ve tekrar karşılaşmak üzere hoşçakalın. Sevgiler, saygılar.

Üniversite Seviyesi Mezuniyet Konuşması;

Sayın Rektörüm, Sayın Rektör Yardımcım, Sayın Kaymakamım, Sayın Dekanım, Sayın Dekan Yardımcım, Sayın Garnizon Komutanım, Sayın Başsavcım, Sayın İlçe Emniyet Müdürüm, Sayın Milli Eğitim Müdürüm, Değerli Öğretim Üyeleri ve Görevlileri, basınımızın değerli mensupları, öğrenci arkadaşlarımın saygıdeğer aileleri hepiniz mezuniyet törenimize hoş geldiniz.

Adım … soyadım… x sınıfından x bölümünden … puan alarak birincilik ile mezun oluyorum. Dört yıl önce çiçeği burnunda öğrenciler olarak çıktığımız yolculuğu bugün burada mezun olarak sonlandırıyoruz. Yorucu geçen vizeler, finaller, ödev ve sunum hazırlıklarını başarıyla tamamlayarak geride bırakıyoruz. Öğrenme isteği ve merakı içimizde büyüyen bir çığ gibi hiçbir zaman bitmeyecek olduğu için öğrenim hayatımız bitti demek doğru olmayacaktır.

Bugün buradan ayrıldıktan sonra başta kendim olmak üzere birçok arkadaşım yurdumuzun dört bir yanına dağılacak. Yeni serüvenler başlıyor olacak. Gözümüzde bitmeyecek gibi gözüken eğitim hayatımıza keşke tekrar dönebilsek diyeceğiz belki.. Asla yılmadan, pes etmeden mücadele etmeyi bırakmayacağım ve hiçbir arkadaşıma mücadele etmeyi bırakmasını tavsiye etmiyorum. Hiçbir engebeli yol bizi yıldırmadan daha da güçlü hissettirmelidir.

Bugün burada kocaman bir aileye veda ediyoruz. Başarı ödülünü bileğimize taktığımız için hem gururluyuz hemde derin bir hüzün içerisindeyiz.

Evimizden çok vakit geçirdiğimiz ve bizi birleştiren okulumuzu, dostluklarımızı ve değerli hocalarımızı özleyeceğiz.

Diploma almak için aldığımız bu eğitimin hakkını layıkıyla yerine getirip, mesleğimizi icra edebileceğimize inanıyorum.

Gelecekte mezun olacak olan arkadaşlarıma düzenli, disiplinli olmayı ve başarılı olmak için ellerinden gelen en iyi gayreti göstermelerini tavsiye ediyorum. Ara vermeden, gayretle tüm sınavlarda başarı göstermek için ve en çokta bugün için mücadele ile geçen yıllarımda bana destek olan sevgili aileme ve rehberlik eden öğretmenlerimizin emeği oldukça büyük.

Yıllarımızı geçirmiş olduğumuz okulumuzda iyi-kötü, acı-tatlı nice günler paylaştık. Yollarımızın gelecekte kesişmesi temennisiyle, teşekkür ederim.

En etkili mezuniyet konuşmalarından birisi ise; Steve Jobs’ın bir mezuniyet töreninde kendi hayatından dönüm noktası olan 3 konuyu ele alıp, katılımcılara bakış açısı kazandırarak değerli mesajlar iletmesidir. Gerçek başarı hikayeleri mezuniyet konuşmalarında göz önünde bulundurulabilir.

Mezuniyet Konuşması Süreci Nasıl İlerler?

Tören başlama saatinde tüm kontroller yapılarak açılış konuşmasına yer verilir.

 • Açılış konuşmasında; Okul bünyesindeki tüm idari kadroyu ve diğer hizmetleri kapsayan görevlilerle, aileleri ve öğrencileri kapsayan bir hoşgeldiniz konuşması yapılabilir.
 • Tüm katılımcıları saygı duruşunda durmaya ve milli marşımızın okun masına davet edilir.
 • Toplanma amacı açıklanır.
 • 2021- 2022 yılı eğitim öğrenim yılında mezuniyet diplomalarının ….  Tarafından takdim edilmek üzere şeklinde ele alınarak öğrenciler tarafından konuşma yapılabileceği gibi öğretmenler ve/veya diğer yönetici kadro tarafından öğrencileri kapsayan konuşmalar yapılabilir.
 • Hem sunumu yapacak olan konuşmacı tarafından hemde kürsüye davet edilecek olan öğrenciler tarafından yazılı bir metin oluşturulmalıdır.       Bu                                            metin              hazırlığı içerisinde başarı gösteren tüm öğrencilerin anılarak hem tebrik edilir hemde veda konuşması yazılır ve bundan sonra hayatlarındaki eğitim/iş  alanında  neler  yapılabileceğine  ilişkin tavsiyelerde bulunulur.
 • Öğrencilerin konuşmasına yer verilebilir.
 • Mezuniyetin   simgesi   ve   herkesin   hayali   olan   kep atma merasimi gerçekleştirilir.
 • Mezun olan bireyler erkek/ kadın aksesuarı olan kep ile fotoğraf çekilerek anılar ölümsüzleştirilebilir.
 • Tüm katılımcıların davete icabet etmesi üzerine teşekkür edilerek tören sonlandırılır.
 • Tören sonrasında gençler, mezuniyet ve balo elbiseleri değişimine giderek, gece elbiseleri, parti elbiseleri seçimleriyle ışıldarken coşkuyla kutlanan eğlencelerine devam edebilirler.

Mezuniyet Konuşması Nasıl Yazılır, Konuşma Metninde Dikkat

Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Mezuniyet Konuşmaları hem mezuniyet töreninde olduğu gibi hemde mezuniyet balolarında da gerçekleştirilebilir.

Konuşmayı hazırlamadan önce ilham alacağınız duygulara odaklanmaya çalışabilirsiniz.

 • Giriş, gelişme ve sonuç bölümünün nasıl olabileceği düşünülmelidir.
 • Konuşmanızın kısa, net ve anlaşılır olmasına dikkat edilmelidir.
 • Konuşma hazırlandıktan sonra pratik olarak bir kaç tekrar yapılmalıdır.
 • Kendi kişiliğinizi ve tarzınızı yansıtan cümlelere yer verilebilir. Metni dinleyiciye aktarırken hissederek okuma yapılmalıdır.
 • Cümlelerde vurgu yapılması gereken yerler ve noktalama işaretlerine göre duraklanacak yerler de düz bir okuma yapılmamalıdır.
 • Mezuniyet konuşmasının tamamı anlamlı ve uyum içinde olmalıdır.
 • Mezuniyet konuşması önceden planlanmış olmalıdır ve yazı metnine hakim olarak konuşma yapılmalıdır.
 •  Konuşma esnasında metinde anlatılacak konuların unutulmaması ve atlanmaması gerekir bu nedenle tarafınıza kolaylık sağlanabilmesi için küçük notlar alınabilir.
 •  Okulun en tepedeki yöneticilerinden ve o ile ait diğer yetkili katılımcılarından başlanarak konuşma metni hazırlanır. Bu sıralamaya dikkat edilmelidir.
 • Diğer eğitimciler ve okulun çalışanlarından ailelere ve öğrencilere doğru bir sıralama yaparak törene katılım sağladıkları için hoşgeldiniz diyerek konuşma yazısına devam edilebilir.
 •  Konuşmacı tarafından eğitim yılının başlangıç ve bitiş tarihleri belirtilerek tüm öğrencilerin gayreti konusunda tebrik ve teşekkürler konuşma metnine eklenebilir.
 • Farklı kişiler konuşma yapacaksa kürsüye davet edilir, herhangi bir karışıklık olmaması ve isimlerin doğru telaffuz edilmesi için metin yazısına mutlaka isimler eklenmelidir.
 • Konuşmasını tamamladıktan sonra derece ile mezun olan öğrencilerin diplomasını takdim etmek üzere tüm katılımcıların huzurunda isimler açıklanır ve kürsüye davet edilir, birkaç cümle ile tebrik konuşması yapılır ve söz hakkı diploma sahibine tanınır, mezun olan öğrenci tarafından teşekkür konuşması yapılır.

İlginç Mezuniyet Konuşması Nasıl Olmalıdır?

Herkesin değişik bir tarzı olmakla beraber, beden dilimizi ve sözcüklerimizi kullanma konusunda ortak bir dil benimsenmiş olsa bile bazen yer, zaman ve mekana göre herkesin duygularını ifade etme biçimi farklı olabilir.Kıyafet tercihleri dahi duyguları yansıtabilir.

Kendi lisanımızda birçok atasözlerine yer verilmiştir, birçok konuda ders verici ve öğüt niteliğinde hikayeler bilinmektedir. “Nasrettin hoca” hikayeleri bu durumu iyi açıklıyor olsa gerek ki geçmişten günümüze kadar fazla söze girmeden küçük bir hikaye ile dinleyiciye birçok duygu aktarmaya yardımcı olabiliyor. Konuşmalarla ilgili konuda tamamen öznel olmak gerekebilir. Konuşmalar üzerine kendi stiliniz ile farklılıklar yaratılabilir. Bu çeşitlilikleri okul genelinde bir söz ile ya da unutulmayacak bir başarının hatırlatılması, bir anı ile yapılabileceği gibi bir yazarın kaleminden şiirler, bir kitaptan birkaç cümle ile ya da tarihte iz bırakmış kişilerin sözlerinden giriş, gelişme bölümüne eklemeler yapılabilir veya konuşmanın sonuç bölümünde kullanarak konuşma tamamlanabilir. Bu tarz eklemeler ile konuşmanızı güçlendirebilirsiniz ve karşı tarafa duygu aktarımını daha etkin hale getirmiş olabilirsiniz. Böylesine bir tutum sergilemek gayet normal karşılanır ve hatta birçok kişi tarafından tarihte iz bırakmış kişilerin anılması güzel bir duygu yaratabilir.

Birinci olarak bitirdiğiniz okulunuzda bir defa da konuşması ile iz bırakmayı düşünenler için farklı fikirler üretilebilir.

Mezuniyet Konuşması Aileye Teşekkür Nasıl Olmalıdır?

Ülkemiz en güzel coğrafyalardan biri olmakla beraber hem üniversite duygusunu tatmış, kep atmış anne babalar varken hemde okuma hayalleri yarım kalmış, çeşitli sosyal ve ekonomik nedenlerle okuyamamış, üniversite duygusunu ne olduğunu tahmin edemeyen aileler de vardır. Fakat her ne olursa olsun, tüm engellere rağmen, dişini tırnağına takıp çocuğunun eğitimini tamamlayabilmesi için gece-

gündüz çalışan anneler için çocuklarıyla gurur duydukları bugünü görmek en büyük hayallerinden biridir. Yarım kaldıkları her konuyu evlatlarıyla tamamlamak isteyen ailelerin en mutlu günüdür. Bu mutlu günde gençler güzel bir konuşma hazırlayıp diplomalarını aileleri için kaldırırken, en büyük teşekkürlerden birisi de hiç şüphesiz bizlere emek veren ve bugünlere getiren ailelerimizdir. Ve en güzel teşekkür konuşmasını hak etmektedirler.

Bizlerin dünyaya gelmesine aracı olan ailelerimiz, sevgi ile ilmek ilmek göstermiş oldukları mücadele, sabır ve sebat göstermeleri ve her koşulda ve şartta başarılı ve başarısız olunsa da bizlerin gayretine tanık olup, sırtımızı elleriyle sıvazlamış olmaları bizleri güçlü ve güvenli hissettirmiştir. Ailelerimizin bize duymuş olduğu bu güven sayesinde gecemizi gündüzümüze kattık ve çabalamayı hiçbir zaman bırakmadık. Ve nihayet onların mücadelesinin karşılığını boşa çıkarmadık ve bugünlere tanık

olabilmelerini kendilerine göstermekten dolayı büyük bir mutluluk içerisindeyiz. Tüm emekleri için sevgili ailelerimize sonsuz teşekkür ederiz.

Şeklinde çeşitli duygularla ailelere teşekkür konuşmasına yer verilebilir. Böylece mezuniyetiniz ile gururlandırdığınız ailelerinizi, mezuniyet konuşmanız ile de duygulandırmış olabilirsiniz. Ailelerinize hiç unutamayacakları bu özel günde başarınızla olduğu kadar, ilettiğiniz duygu ve düşünceleriniz ile daha da mutlu olabilirler.

OZ Dünyası

OZ Dünyası