menu
ozdunyasilogo

SEPETTE %10 İNDİRİM KAZANMAK İÇİN HEMEN ÜYE OLUN

MEZUNİYET HEDİYESİ NE ALINIR?

MEZUNİYET HEDİYESİ NE ALINIR?

Kişinin gelecekte hayalini kurmuş olduğu mesleği, hobilerine ait aktivitelerinde yapmaktan hoşlandığı faaliyetleri yansıtan ve/veya kendisini sembolize eden her şey mezuniyete hediye konusu olabilir.

Hediye almayı düşündüğünüz kişi ile yakın ilişki içerisinde olduğunuzdan kendisinin düşünerek bir çaba harcadığınızdan dolayı oldukça mutlu olacaktır.

 • O kişinin yaşam tarzını sembolize eden minik aksesuarlar olabilir.
 • Çok yakın olduğunuz biri ise, uzun süredir sahip olmak istediği fakat, farklı planlarından dolayı ertelediği bir aktiviteyi gerçekleştirmesine olanak sağlamak onu oldukça mutlu edebilir.
 • Sürpriz parti organizasyonu düşünülebilir.
 • Özel bir yemek organizasyonu yapılabilir.
 • Kişinin en sevdiği renk hakkında bilginiz varsa aldığınız herhangi bir hediyede sevdiği renklere yönelerek konseptler hazırlanabilir.
 • Dinlemekten keyif aldığı bir grubun konser bileti olabilir,
 • Mevsim koşullarına göre tatil planlamaları yapılabilir,
 • Antika merakı olanlar için antika eserler düşünülebilir, kim bilir? Belki geçmişin izlerini hissetmek iyi gelebilir,

Oldukça geniş bir yelpaze olan hediye seçimleri kadına göre ve erkeklere göre nasıl tercihler olabilir biraz fikir edinelim;

Erkeğe Mezuniyet Hediyesi Ne Alınır?

Erkekler için belli başlı hediye seçenekleri varken; bir çok ilgi duyduğu alana göre kategoriler oluşturabilir ve sahip olmaktan mutlu olduğu her şey size ipucu verebilir. Kişiyi yakından tanıyor olabilmek, kültürünü biliyor ve anlayabiliyor olabilmek hediye seçiminizi oldukça kolaylaştırabilir.

Kıyafet hediye  olarak düşünülecek olursa; günlük hayatta en sık kullanılan kıyafetlerden biri olan erkek ceketleri ve gömlekler ile kombinler yapılabilir, gömlek yakalı tişörtler ve baskılı ve desenli kıyafetler düşünülebilir.

Aksesuar hediye olarak düşünülecek olursa; Şapkalar, bileklikler, kolyeler, yüzükler, saatler, broşlar, ipek dokulu özel tasarım atkılar, kravatlar, kemerler düşünülebilir,

Kullanım alanına göre bir hediye düşünülecek olursa diğer seçeneklerde; Özel isim yazılı kupalar, mouse pad yüzeyler, özel tasarım cüzdanlar, çantalar, şapkalar, özel doğal taşlar ile oluşturulmuş tesbihler olabilir.

Elektronik cihaz olarak hediye  düşünülecek olursa; dijital saatler, kişiye özel tasarım baskılı aydınlatmalar, kulaklıklar vb.çeşitli alternatifler düşünülebilir.

Kadına Mezuniyet Hediyesi Ne Alınır?

Birçok konuda ayrıntıya yer veren kadınlar genellikle kendileriyle ilgilenilmesini, düşünülmesini oldukça severler ve hoşnut olurlar. Günlük hayatta uyumlu olmaya önem veren kadınlar, kullanabilecekleri aksesuarlara ve kıyafetlere karşı oldukça seçici davranırlar. Fakat ilk akla gelen birkaç seçenek elbette mevcut.

Kıyafet olarak düşünülecek olursa; mezuniyet ve balo elbiseleri, parti elbiseleri, ceketler, topuklu ayakkabılar, etekler, gömlekler, gece elbiseleri, ayakkabılar düşünülebilir.

Kadın aksesuarları olarak düşünülecek olursa; çantalar ve şallar, yüzükler, kolyeler, onları oldukça memnun edebilir. Özellikle de el yapımı çantalar, tokalar, bileklikler, objeler, ayakkabılar, minik cüzdanlar ve kişiye özel olarak tasarlanmış olan aksesuarlarla küçük sürprizler yapılarak yüzlerin gülümsemesine ortak olunabilir. Kendileri için harcanmış olan bu çaba, kendilerinde unutamayacakları bir hatıra olabilir.

Hem mezuniyet konusundaki mutluluklarının yanı sıra, başarısının tebrik edilmesi ve kendisiyle gurur duyulduğunun hissedilmesi kendilerini oldukça duygulandırabilir. Kendisine ne kadar değerli olduğunun hissettirilmesi bazen birkaç sözcük olabilirken bazen de küçük hediyelerle de bu duyguyu kendilerine iletmiş olabilirsiniz.

Arkadaşa Mezuniyet Hediyesi Ne Alınır?

Arkadaşlıklar genellikle iyi ve kötü günde birbirinize olan saygınızı yitirmeden iletişiminizin sürdürülebilir olmasından geçer. Birbirini tanımaya vesile olmuş okullar en kalıcı dostlukları edinmenin en güzel en anlamlı yeridir. Dolayısıyla geçmişte bırakacağınız en güzel zamanlarınızı mezuniyet ile süsleseniz bile, anılarınızla sıkı dostluklarınızı sürdürmeye devam edebilirsiniz.

Bu anılara anlamlar yüklemek ve farklı zaman ve mekanlarda birbirinizi hatırlamaya imkan vermek küçük hediyelerle oldukça mümkün. Üzgün olduğunuz bir anda komik bir anıyı hatırladığınızı düşündüğünüzde nasıl ki yüzünüz gülümseyip sizi mutlu edecekse, o anda yine arkadaşınızı arayıp iletişime geçtiğinizde bir süredir konuşmuyor olsanız bile o diyalogların kaldığı yerden devam edebilmesi tamamen sizin elinizdedir. Sürdürülebilir olan bu ilişkinizde, mezun olan arkadaşınız ile aynı okulda ya da aynı

sınıftaysanız birlikte geçmişe dair hatırlanacak olan onca anıyı toparlayan bir obje yaptırabilirsiniz, bir resim yaptırabilirsiniz, resim albümü oluşturabilirsiniz ve duygularınızı yansıtan karikatürler ve espiriler yazdırabilirsiniz ya da yazabilirsiniz. Veya birbirinizi anlatan ve dostluğunuzu en iyi şekilde hitap edecek olan simgeleri birleştirip bir bileklik ile aynı anıyı her zaman eğlenerek birlikte hatırlayabilirsiniz. Herhangi bir hediye kutusundan sizi ve güzel anılarınızı oluşturan hediye kiti hazırlayabilirsiniz.

Unutulmamalıdır ki en güzel duygu düşünülmek olup, kendi tarzınıza uygun tasarımlardan yararlanabilirsiniz. Tüm bunlar an da kalmak için yapılan sürprizlerdir.

Tasarımcıların kategorilerini gözden geçirmeye ne dersiniz?

Oz’un sihirli dünyasını mutlaka değerlendirmelisiniz. Üstelik bir çok alternatiflerle sizinle! Hala aklınız hediye konusunda kararsız ve karışıksa size yardımcı olabilecek mükemmel ve kaliteli seçeneklerle maksimum mutluluklara tanık oluyoruz. Üstelik tüm bu konularda yardımcı olurken, vizyonumuz olan farklı ve hissettiğimiz gibi parçalara anlam yüklediğimiz olan tasarımlarla çizgilerimizi birleştirdik. Haydi! hemen değerli dostlarınız için en güzel en kaliteli ve en çarpıcı hediyeyi seçebilirsiniz. Üstelik özel tasarımlara ait fırsat ürünleri sizlerle.

Öğrenciye Mezuniyet Hediyesi Ne Alınır?

Öğretmenler ve öğrenciler tüm gün birlikte olduklarından dolayı eğitim hayatları boyunca belki de öğrenciler ailesinden daha fazla okulunda öğretmenleriyle vakit geçirmiş olabilirler.

Öğretmenler iyi bir gözlemci olduklarından ve öğrencilerle ders anında onları hayata yönlendiren ve en iyi bakış açısını oluşturmaya çalışan eğitim sürecinde gerektiğinde ders anında hayata dair birçok paylaşımda bulunduklarından dolayı öğretmenler ve öğrenciler arasında duygusal etkileşim söz konusudur. Bu sebeple değerli çocuklarından ayrılmak kendileri için de hiç kolay olmayacaktır.

Her çocuk tıpkı parmak izleri gibi farklı ve özeldir. Bu sebeple algılama ve yetenekler kişiye göre değişir. Aldıkları eğitim neticesinde belki uzaya çıkmayacaklar, belki dünyanın en iyi buluşunu icat etmeyecekler fakat ailelerinden sonra okul sıralarında geçirdikleri bu zamanda eğitimin dışında çocukların misyonuna fayda sağlayacak gelişmeler olacaktır;

 • En yalın, en saf duygularla iyi insan olabilmeyi,
 • Toplumun etik kurallarını,
 • Sosyalleşmeyi,
 • Çocukların kendilerine olan özgüven duygusunu geliştirmesini,
 • Bireylerin sosyal çevresindeki davranışlarını geliştirmesi,
 • Varoluşunu bilmesi ve sorumluluk alabilmesi,

konularında etkili iletişimler yaşanırken, çocuklar da öğretmenlerinde izler bırakabilir.

Bu sebeple öğretmenlerde değerli öğrencilerine küçük hediyeler hazırlamayı düşünebilirler.

Bir öğretmen tarafından mezuniyet hediyesi isim yazılı bir kalem olabilir, çok değerli bir yazarın kaleminden kitap olabilir. Bu kitap içerisinde, öğrencinize hissettirmek istediğiniz duyguyu anlatan içerikler yazabilir veya hayat boyu kendisi için yapması gereken en güzel iyiliğin, başarının altın anahtarını içeren duyguyu ileterek kendilerine verdiğiniz değeri hissettirebilirsiniz.

Duyguları oldukça saf ve güzel olan çocuklar sonsuza dek kalplerine olan güzel dokunuşları hissedecektir.

Lise Mezuniyet Hediyesi Ne Alınabilir?

Liseli gençler hayatın orta noktasında bir gençliğe sahiptirler. Ne bir çocuk ne de bir yetişkin bu sebeple onların dünyayı algılama biçimine göre hediye tercihleri oluşturulurken gelişim gösterebilecekleri ve kendilerine daha da güven getirebilecek yaratıcı düşünceler geliştirmek gerekebilir. Üstelik bir kabuk değiştirme evresinde olduklarından dolayı psikolojik ve sosyal açıdan olumlu yönde yükselen bir eğride olmalarını sağlamaya yönelik hediyeler olabilir.

Belli bir yaş grubu için kişinin ilgi alanlarına göre hediyeler düşünülebilir;

 • Doğayı seven gençler için yaz kampları hem kişisel gelişimi için fayda sağlayabilir hemde maceraya yer verildiği için oldukça eğlenebilecekleri ve unutamayacakları bir sezonu keyifli hale gelmesine yardımcı olabilir.
 • El sanatları konusuna ilgi duyan ve yetenekli olan ya da yeteneklerini keşfetmelerine                               olanak                                sağlayan dönem kursları hediye olarak düşünülebilir. Seramik kursları vb.
 • Lise öğrencilerinin önünde üniversite ile devam eden eğitim yılları olduğu için küçük ve anlamlı hediyelerden biri olan içerisinde tohum bulunan kalemler tercih edilebilir, böylece hem kendileri için bir çiçek veya bir ağaç tohumu ekip yetiştirmelerine yardımcı olurken hemde doğaya katkıda bulunmalarına sebep olabilir. Tohumdan meydana gelecek olan bir çiçeğin ya da ağacın büyüme evresinde nasıl bir zaman gerektiği, kendilerinde farklı bakış açıları sağlayabilir ve bir bitkinin köklerini salması ve gelişimi üzerine kendilerinde de bir zaman ve çaba gerektiren konularla ilgili daha inançlı ve mücadeleci olmalarını sağlayabilir.
 • Defter, kitap, kalem ve kupa gibi hediye fikirleri oluşturulabilir.
 • Gelişen teknolojiyi yakından takip eden gençler için teknolojik cihazlar düşünülebilir. Cep telefonu, tablet, vb.
 • Maneviyata ve duyguya önem verenler açısından hayvan sevgisi de hiçbir sevgi ile değiştirilemez. Çocuklarının kalbinde merhamet sevgisini ve duygusunun geliştirilmesi üzerine evcil hayvan sahiplenilebilir. Fakat bu hediye olmasından öte tamamen gelişmekte olan çocuğunuz için sorumluluk duygusunun gelişmesine daha fazla olanak tanır. Duygusal ve ruhsal olarak, bir çocuk gibi olan evcil h ayvanlar ile

ilgilenmek kendisini daha da iyi hissettirebilir. Ve büyüme gelişimi göstermekte olan evladınıza bir canlının sorumluluğunu emanet etmek kendilerine olan güveni oldukça arttırabilecektir. Bazen aileler açısından zamana yayılan ve ertelenen bir konu olduğundan dolayı yetişkin olma yolunda ilerleyen yavrunuza, evcil hayvanına bakabileceği  konusunda  güven  duymanız  her  şeyden  çok mutlu edecektir. Unutulması mümkün olmayan bu mutluluk yıllarca hatırlanabilir

Üniversite Mezuniyet Hediyesi Ne Olabilir?

Üniversite mezuniyet hediyeleri konusunda sonsuz alternatifler oluşturulabilir. Kişinin başarısını ve ruhunu ifade eden kolye, bileklik vb.. Sevdiği ve yaşam tarzına uyan, kendisine ilham verecek ve daima yanında bulundurabileceği cüzdan gibi aksesuarlar olabilir, mezuniyet gününde giyebileceği gece elbiseleri olabilir. Bazen de tamamen isteklere ve ihtiyaçlara göre hediyeler farklılık gösterebilir. Zorlayıcı ve seçim yapmanızı sınırlayan bir konu gibi gözüksede çiçeği burnunda mezun olmuş heyecanlı gençlerin ilgi alanlarını büyük bir çemberden ortada bir noktaya kadar bölümleyerek belirleyebilirsiniz. Bu sayede en çok yaptıkları ve yapmak istedikleri alanlara göre hediye seçenekleri oluşturulabilir.

Erkeğe/Kadına Üniversite Mezuniyet Hediyesi Ne Olabilir?

Hediyeler konusunda ucu bucağı olmayan düşüncelere dalmış olabilirsiniz.Herkes için öncelikler değişkenlik gösterebilir. Hediye alacağınız kişinin manevi değeri olabilecek şeyleri mi yoksa maddi değeri olan hediyeleri mi sevip sevmediğini düşünerek, hediye seçimi alanını daraltmaya başlayabilirsiniz.

Bazı insanlar için ihtiyacı olan bir şeyin alınması mutlu edebilirken, alınan ve hediye edilen şeyin yanında düşünülmüş küçük bir not hediyenin değerini bir kat daha arttırabilir. Bazıları için ise beğendiği bir parfüm mutlu edebilir. Günlük aktivitelerinde hayatlarını kolaylaştıracak her şey hediye

alacağınız kişiye fayda sağlayabileceği için ekstra mutlu edebilir. Spor yapan bir birey için akıllı saatler olabilir, özel tasarım kıyafetler olabilir. Teraryum çiçekler düşünülebilir, bu çiçek saksılarının içerisine yakınınızla ortak anılarınızı yansıtacak minik parçalar ekleyebilirsiniz, üstelik çiçeklerine su verirken hem çiçeklerini hemde sizinle arasındaki bağı besleyebilir ve her gün kendinizi hatırlatarak o kişiyi mutlu edebilirsiniz. Planlı yaşamayı seven kişiler için özel tasarım ve kişiye özel ajandalar ve kalemler düşünülebilir. Hediyelerinizi kendi yaratıcı fikirleriniz ile renklendirebilirsiniz. Hazır olmayan, onu yakından tanıdığınız özelliklerini yansıtan tasarımları ve yaratıcılıkları ön planda tutarak daha anlamlı ve mutlu edici olmasını sağlayabilirsiniz.

Üniversite Hediyesi Neye Göre Belirlenir?

Üniversite mezuniyetlerine dair hediyeler, geçiş yapacakları akademik kariyere ve iş alanına göre farklılık gösterebilir. Mezun olan gençlerin eğitim veya iş alanlarına göre teknik cihazlara ihtiyaçları olabilir. Gençler henüz yeni mezun olduklarından dolayı edinmek istedikleri teknik cihazları karşılayacak  ekonomik  özgürlükleri  mümkün  olmayabilir.  Bu sebeple kendilerini bir adım daha ileri taşımak ve ekonomik gelir elde edebilecekleri şansı yaratmalarına fayda sağlanılabilir.

Radyo-Sinema ve Fotoğraf bölümü mezunu öğrencileri profesyonel cihazlara ihtiyaç duyabilirler. Bu nedenle kayıt cihazlarına, kalitelili fotoğraf makinalarına sahip olmayı isteyebilirler. Bir jeoloji mühendisi mezunu bireyin ölçüm yapabilmek için kullanacağı ekipmanlar onlar için oldukça değerli olabilir. Çeşitli bölümlere göre genç bireylerin kendileri için önem arz eden teknolojik cihazları edinmelerine destek olunabilir ve kendileri için oldukça anlamlı bir hediye belirlenebilir.

Üniversite hediyeleri ailelerin maddi imkanlarına göre geniş bir yelpaze sunabilir. Mezun olan bireylerin yolculuğuna devam edebilmeleri için kariyer hedeflerine çeşitli eğitimleri alabilmeleri için destek olunabilir. Dünyamızın çeşitli coğrafyalarında dil eğitimleri fikirleri düşünülebilir. Öğrencinin tamamen ilgi alanına yönelik çalışmalar yapabileceği ve kendini geliştirebileceği seçenekler oluşturulabilir.

Mezuniyet Hediyesi Almak Neden Tercih Edilir?

Günümüzde genç hanımların ve beyefendilerin başarılarını tebrik etmenin başka bir yolu da hediye almak ve hediye etmek olduğu için mezuniyet hediyesi öncelikle aileler tarafından düşünülmektedir. Bazen de ailelerin

böyle bir düşüncesi yoksa bile gençler tarafından beklenti oluşturulmaktadır. Burada önemli olan şey maddesel hediyelerden çok manevi olarak bir duygu iletilmesidir.

Her aile çocukları için kendi geleceklerini kurmaları konusunda en büyük rolü üstlenmektedir. Çocuklarının ayaklara yere sağlam basan bireyler olmasını istemek en büyük temenni olabilir. Değişen hayat koşullarında olabileceklerinin en iyisi olmalarını istemelerinin sebebi mutlu bir gelecek kurmalarını sağlamaktır. Bu sebeple ailelerde çocuklarını okumalarını istemelerinin yanı sıra çeşitli hediyelerle de onların başarılarına eşlik etmek isterler. Hediyeler herkesin gelirine ve yaşam tarzına göre değişiklik gösterebilir.

Mezuniyet Hediyesi Alırken Ve Hediye Edilirken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

 

 • Mezuniyet     hediyesi     hediyenin      verileceği     kişi     için      uygun olması gerekir. Yaş, cinsiyet vb.
 • Hem hediyeyi veren açısından hemde hediyeyi alan açısından bir duyguyu ifade etmelidir.
 • Öncelikli olarak hediye sahibinin hoşlanabileceği kendisini yansıtan tarzda seçimler olabilir.
 • Hiç sahip olmadığı bir şey olabilir çünkü zaten hediyeyi alacak kişi açısından var olan bir şey ise aynı olmamasına dikkat edilebilir. Bu sorunun cevabını ya o kişinin en yakınından alabilirsiniz veya o kişiyi yakından tanıyor olmalısınız. Bazen de iyi bir gözlemci olmak en iyi hediye fikirleri için yaratıcı düşünmeye yardımcı olabilir.
 • Hediyeniz her ne olursa olsun, kirlenmiş, yıpranmış, zarar görmüş, kırılmış, bozulmuş veya kullanılmış olmamalıdır. Aksi halde onuru kırılabileceği için hediyeyi vermemeniz daha iyi olacaktır.
 • Özenle paketlenmiş ve paketi zarar görmüş olmalıdır.
 • Üzerine küçük bir not eklenebilir veya küçük bir tebrik konuşması hazırlanabilir.

OZ Dünyası

OZ Dünyası