menu
ozdunyasilogo

SEPETTE %10 İNDİRİM KAZANMAK İÇİN HEMEN ÜYE OLUN

MEZUNİYET KEPİ NASIL TAKILIR?

MEZUNİYET KEPİ NASIL TAKILIR?

En çok yapılan hatalardan birisi kepin doğru takılmaması ve püskülün yanlış yerde konumlanıp kullanılmasıdır. Mezuniyet kepinin sivri kısmı kaşınızın orta noktasını hedef alıp saçınızın başladığı yerden bir parmak altta olacak şekilde takılmalıdır. Püskül önde ya da arkada değil, arkadan hafif yan tarafa getirilerek doğru takılmış olacaktır.          

Mezuniyetlerde Kep Atma Eylemi Nasıl Ortaya Çıkmıştır?

1900’lü yıllardan sonra başa takılan kep çıkarılarak yukarı yönde atılmaya başlandı. 1912’ de Amerikan Deniz Harp Akademisinin mezuniyetinde mezun olacak gençler, dört yıl boyunca taktıkları harp okulu keplerini, memur şapkalarıyla devam ettireceği için havaya fırlatarak artık ihtiyaçları olmadığını simgeleyen bir gösteriyle başlatmış olduğu bilinmektedir. Ve günümüze kadar kutlamaların bir parçası haline gelmiş, adeta bir gelenek gibi yerine getirilmeye başlanmıştır.                                                                 

Mezuniyet    Töreninin     Doğuşu          Ne       Zamandan Başlar? Mezun kelimesi TDK’ye göre;

 • İzin almış,                                                                                                  
 • İzinli,                                                                                                          
 • Yetki verilmiş kimse,
 • Bir okulu bitirmiş, tamamlamış ve diploma almaya hak kazanmış kişi olarak tanımlanmaktadır.

Yüzyıllardır çeşitli medeniyetlerle etkileşimde olunduğundan dolayı çeşitli ülkelerden dilimize bazı sözcükler türemiştir. Mezun kelimesi ise Arapça tarafından dilimize geçmiştir. Bu sebeple söylem açısından bazı kelimeler tarafımıza farklı gelse de kelimenin köken olarak anlamına bakıldığında izinli olunması, mezuniyet sözcüğü ile örtüşme sağlamış ve kendi dilimizde anlamlı hissedilmektedir.                                                                   

Eski zamanlarda kolej ve üniversite dengi okullarından mezun olunduğunda kep ve cübbe giyilerek hak edilen diploma ilgilisine takdim edilirdi. Zaman içerisinde devam eden fakat şekil değiştirmiş boyutuyla artık birçok öğrenim seviyesinde; anaokullarında, ilkokullarda, liselerde, üniversitelerde, lisansüstü olarak devam eden birçok eğitim seviyesinde kutlanmaktadır. Başarmışlığı sembolize eden bu süreç yıllar geçtikçe tamamlamış olduğu eğitim kategorisine göre çeşitli kutlamalarla renklendirilmiştir.                          

Mezuniyet Kepi Neden Takılır?

Gençlerin en çok hayalini kurduğu eylemlerden birisi de kep takmaktır. Onca geçen zamanın ardından geriye dönüp baktıklarında hatırlayacakları en coşkulu günlerden birisi olup, cübbe giyip kep takmak mezuniyet başarısının adeta eseri sayılabilir. Bu sebeple genç hanımların ve genç beyefendilerin en çok kutlamak istedikleri zaferlerden olup kep takma ve cübbe giyme ile taçlandırılır.                                                                                      

Lise ve üniversitelerde her yıl sonunda kutlandığı gibi son yıllarda anaokullarında ve ilk okullarda da oldukça kutlanmaya değer gören bu tören aslında miniklerin de okumaya olan sevgisini arttırmış olup, her zaman anılarında hatırlanacak olan bir gün olarak kalabilir.                                                                                                                       

Mezuniyet Kepi Ne Anlama Gelir?

Mezuniyet kepi tüm gençler için emek vermiş olduğunuz okul sıralarında dirsek çürütülen, gecenizi gündüze katıp ödevler ve sunumlar hazırladığınız, sınavlara hazırlandığınız, unutulmayacak dostluklar edindiğiniz, emek verdiğiniz, iyi veya kötü birkaç yılı temsil eden kutlama gününde, geçirilen tüm zamanın adeta acısı çıkartılıp kutlanması anlamına gelebilir.                                                                                                                       

Mezun olmanın heyecanını yaşarken aslında heyecanlar katlanmaktadır çünkü, yeni yolları ve hayatı öğrenmenin keşfe çıkılarak farklı okullarda ya da başarılı işler peşinde olmanın heyecanı içerisinde olabilirler. Bu sebeple unutulması neredeyse imkansız olan bu özel gün önem arz etmektedir. Aynı esnada başarıyı simgeler, gençleri olduğu kadar onlardan ayrı kalacak olan değerli eğitimcileri ve bu başarının sağlanmasında koşulsuz şartsız okula gönderen ve eğitim almasını sağlayan değerli ebeveynleri de oldukça duygulandıran özel bir gündür. Çünkü, hem çocuklarının başarısına sevinip mutlu olurken hemde bu başarıyı sağlayabilme konusunda kendilerine ait çabalarının karşılığını görmüş olmaktan onur duyabilirler.                                                                                                     

Erkekler Ve Kadınlar Kep Takarken Saçı Nasıl Olmalıdır?

Özenle hazırlanılacak olan bu özel gününüzde, saçlarınız yüzünüzü kapatmayıp yana veya arkaya doğru olmalıdır, kep taktığınız zaman alnınız açık bir şekilde yüzünüz gözükmelidir. Saçlarınız yapılacak olan merasime göre yapılabilir veya yaptırılabilir.            

Mezuniyet Gününde Öğrenciler Nasıl Görünmelidir?

Genç bireylerin ve çocukların en özel ve anlamlı günlerinden biridir. Tıpkı vaktinde, mevsimi geldiğinde açan çiçekler gibi yaprakları açılacak olan yarınlarının ilk günüdür. Herkes normalden biraz daha özenli gözükmek isteyebilir. Bu sebeple olabilecek ve kendinize en çok yakışan kıyafetler tercih edilebilir. Bu özel gün için yapacağınız hazırlık aslında o güne dair olmasından çok kendinize vermiş olduğunuz değer ile ilgilidir. Hem altın bileziğini koluna

takmış olan gençler, başarı ödüllerini alacakları önemli günde herkes tarafından da temiz, titiz ve özenli olduğunu göstermeyi isteyebilirler. Kıyafet seçeneklerinizde mezuniyet ve balo elbiseleri, gece elbiseleri ve parti elbiseleri düşünülebilir. İnsanlar başarınıza gıpta ederken çekici, güzel veya yakışıklı olduğunuz konusunda iltifatlar ettiğinde oldukça hoşunuza gidebilir.

Kendi motivasyonunuzu arttırmanın altın anahtarı pozitif düşünmek ve harekete geçmektir. Davranışlarınız ile örtüşen, sizi yansıtan tarzınız ile duygularınızı hissettirebilirsiniz. Herkesin zaman zaman duygu geçişleri olabilir. Çekici olmak, sadece güzel olmak veya güzel gözükmeyi kendi iç dünyanızda hissederseniz çevrenizdeki diğer kişilere de bu enerjiyi iletebilirsiniz.                                                                                                    

Sevgili gençler! Oz dünyasında yüzleri gülümsetecek ve size gülüşünüzün parıltısı olabilecek kıyafetleri gözden geçirmenin tam vakti. Kendi duygu durumunuza göre seçenekler ile daima sizinleyiz. Hedeflerinizi gerçekleştirdiğinizde, hayalinizdeki elbiseleri giymeye ne dersiniz? Size en çok yakışacak olan şey, cıvıl cıvıl parlamak ve aydınlık bir gülümsemeye sahip olmaktır.                                                                          

Mezuniyet Kepi Nasıl Yapılır?

Mezuniyet kutlamalarında kullanılan bu kepler sert mukavva ile yapılan, kumaş ile kaplanarak püskül ile süslenerek tamamlanır. Başa geçirilecek olan kısım yuvarlak ve yüksek olup, düz bir köşeli taban ile de üst bölüm tamamlanır.

Mutluluğun simgesi olan bu kepler nasıl yapılabileceğine bakılacak olursa gereken malzemeler;

 • Mukavva
 • Püskül,
 • Kumaş,
 • Makas/maket bıçağı,
 • İplik
 • Dikiş makinası,
 • İğne,
 • İplik,

Mukavva ile başa geçirilecek olan yuvarlak kısım ve kare olan bölüme ait kesim yapıldıktan sonra, mukavvaya uygun olarak kumaş kesilerek bir cep haline getirilir ve mukavvaya bir kılıf gibi kaplama yapılır, başa geçirilecek yuvarlak kısmın uçları birleştirilerek dikilir, daha sonra üst bölüm ile birleştirilir ve son olarak kare kısmın üst bölümünün tam orta noktasından bir düğme dikilir, bu kısma ise püskül eklenerek kep oluşturma işlemi tamamlanmış olur.                                                                                                                       

Evlerde kendi imkanlarınız ile yapabileceğiniz gibi profesyonel dikiş bilgisi olan yerler ve tasarımcılar ile anlaşabilirsiniz. Üstelik kendi ölçülerinize göre kep ve cübbe edinebilirsiniz. Kendi tasarımlarını oluşturan OZ DÜNYASI kişiye özel tasarımlar yapmakta olup, en özel günlerinizde sizlerin belirtmiş olduğu ölçülere uygun kategoriler yaparak size şahitlik edebilir ve en profesyonel desteği alabilirsiniz.                                                              

Mezuniyet Kepi Fiyatları Nasıl Belirlenir?

Yapımı bir hayli zahmetli olan bu kepler hem okullar tarafından kiralanabilir hem de dışarıdan satın alınabilir. Alacağınız yere ve kumaş kalitesine göre fiyat farklılıkları olabilir.       

Kendinize bir anı ayırmak isterseniz, okulunuz tarafından belirlenen renklerde kep ve cübbe diktirmeyi düşünebilirsiniz. Mezuniyet keplerinin piyasada birçok fiyat alternatifi bulunmaktadır. Fakat kumaş kalitesi olarak çok ucuz kumaşlar ile yapılabileceği için, sıcak hava şartlarında sizi rahatsız edebilir ve böyle olumsuz durumlara sebep olabilecek tercihler yerine, kaliteli rahat kumaşlar ve özenle dikilmiş olan hatasız kusursuz kep ve cübbeler tercih edebilirsiniz. Çünkü en özel günlerinizi fotoğraflarken yüzünüzdeki kocaman gülümsemenizin yansıması olan kepleriniz ve cübbeleriniz ışıl ışıl parlıyor olacaktır.   

Mezuniyet töreninize geri sayım başlamışken mezuniyet ile ilgili aklınızdaki tüm sorular ve tasarımlar için hemen şimdi OZ DÜNYASI’nı tanıma ve iletişime geçme zamanı!       

Mezuniyet Kep Püskülü Ne Anlam İfade Eder Ve Kep Püskülü Hangi Yönde Olmalıdır?

Çeşitli hareketlerin anlamları her kültüre göre farklılık gösterebilir. Herhangi bir ülke kültüründe çatal-kaşık kullanılırken farklı kültürlerde çubuklarla yemek yenmesi o ülkenin kendi kültürüyle ilgili olduğu gibi, el yordamıyla yemeklerin yendiği ülke toplumlarının nasıl garip karşılandığını düşünmelisiniz. Ülkelerin uygarlık ve gelişmişlik seviyesi ile ilgili olan bu konunun kendi toplumunda farklı gelmesinin sebebi, tamamen o ülke kültüründe bu duruma yer verilmemiş olmasıyla ilgilidir. Her hareketin, her eylemin ülkelere göre bir anlamı olduğu gibi global olarak kabul edilmiş olan davranışlar da mevcuttur.

Almış olduğunuz eğitimin, eğitim aşamasında olup olmadığınızı kepin püskülünün hangi yönde takıldığı ile anlaşılabilir. Kep püskülü tamamen mezuniyetin sınıfını, bölümünü ve/veya branşını simgelemektedir. Eğer kep püskülü sağ yöne doğru takıldıysa öğrencilik aşamasında olduğunuzu, sol tarafa yönelik takıldı ise lisans mezunu olduğunuzu simgelemektedir. Eğer ilk takıldığında sol taraftan başlandı ise lisansüstü eğitim alındığı anlamına gelmektedir. Kep püskülünün sağ taraftan sola doğru olan hareketi ise eğitim

sürecinde olduğunu ifade etmektedir. Mezuniyet öncesinde sağ tarafta kullanırken mezuniyet sonrasında sol tarafa çevrilmelidir.                                                   

Mezuniyetlerde Cübbe Uzunluğu Ne Kadar Olmalıdır, Mezuniyet Kepleri Hangi Renk Olabilir Ve Mezuniyetlerde Cübbelerin Yaka Rengi Neden Farklı Olur?

Cübbeler genellikle bol, dökümlü ve diz ile ayak bileği arasında bir mesafe arasında olmaktadır. Mezuniyet kepleri kendi ülkemizde genellikle siyah, lacivert, kırmızı veya bordo gibi renklere hakim olmaktadır.

Mezuniyet kepine ait olan püsküller cübbelerin yaka rengiyle aynı renkte olmaktadır. Püsküller bir anlam taşıdığı gibi ilkokullarda bölüm farklılığı olmayacağı için sınıfının rengini ya da okulun rengini temsil ederken, meslek eğitimi veren veya düz lise düzeyindeki okullarda cübbeler, mezun olunan bölümün rengini simgeler. Fakülteden mezun olunuyorsa anabilim dalına ait akademik rengi ifade ederek ayrım yapılır. Yaka detayındaki şerit rengiyle püskül aynı renkte olmaktadır.                                                                         

Kısaca açıklamak gerekirse ilgili bölüme ait rengi ifade etmektedir. Böylelikle bir başarı derecesi hak edildiğinde püskül ve cübbe üzerinde bulunan yan şeritler ile veya tamamıyla farklı renkte cübbe rengiyle başarı derecesi ayrımı yapılabilir ve başka bir sınıflama yapmaya da imkan verebilir.                                                                                            

Mezuniyetlerde     Hatıraları     Ölümsüzleştirmek           İçin     Neler Yapılabilir?

 • Okulunuzun anlaşmalı olduğu fotoğrafçılar ile hatıra fotoğrafı çektirilebilir.
 • Sınıf arkadaşlarıyla tüm okulun öğrencilerinin fotoğraflarının yer aldığı kitaplar oluşturulabilir,
 • Okul genelinde hatıra kitabı oluşturulabilir ve anıların ve lakapların yazdığı küçük notlar eklenebilir ve yıllar sonra açıp bakıldığında güzel anılar hatırlanarak yad edilebilir,                                                                                             

Mezuniyet Günü Kep Atma Töreninde Öğrenciler Tarafından

Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Heyecanla beklenen bu özel gün için yapılacak hazırlıklar mutlaka önceden tamamlanmış olmalıdır. Çünkü zaman kaybı yaratabilir ya da kendinizi mahçup hissedebilirsiniz. Böylesine zor bir durumda olmamak için dikkat edilmelidir.

 • Temiz ve titiz görüntü sağlanmalıdır.
 • Giysilerinizi ve giysi üzerine kullanılacak olan kep ve cübbe üzerinde herhangi bir pürüz var mı kontrol edilmelidir. Kirli bir görüntüsü varsa temizlenmeli ve ütüsü yapılmalıdır.                                                                                        
 • Tören   için   yapılacak   olan   yürüyüş   provaları   önceden    tamamlanmış olmalıdır.
 • Dereceye    giren    öğrenciler    tarafından    yapılacak    olan    mezuniyet konuşmaları önceden planlanmış ve çalışması yapılmış olmalıdır.
 • Herhangi bir aksiliği önlemek için belirlenen saatten önce tören alanına gidilmelidir.
 • Sınıflar için ayrılan toplanma bölümünde hazır bir şekilde kep ve cübbeler giyilmiş olarak törenin başlaması beklenilmelidir.

Törenin yapılmasında seçilmiş görevli öğrenciler ya da diğer görevliler tarafından salonun son kontrolleri gözden geçirilmelidir. Işık ve ses gibi kontroller yapılmalıdır.     

OZ Dünyası

OZ Dünyası